۲۰ روز پس از بازداشت پنج شهروند بهایی در انفرادی زندان اوین، محل بازداشت آنها تکذیب می شود!

بازداشت شهروندان بهاییفعالان در تبعید: ۲۰ روز پس از بازداشت پنج شهروند بهایی توسط  ماموران وزارت اطلاعات در تهران، از وضعیت روحیه باقردخت (اکبری)، صفا فرقانی(جنتی)، مونا مهرابی(علیزاده)، الهام کرم پیشه و مهرداد فرقانی، اطلاع دقیقی در دست نیست.

بنا بر اطلاع «کمپین صلح فعالان در تبعید»، روحیه باقردخت (اکبری)، صفا فرقانی(جنتی)، مونا مهرابی(علیزاده)، الهام کرم پیشه و مهرداد فرقانی که  روز سه شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ در جریان یورش همزمان ماموران امنیتی به شهروندان بهایی در تهران، ورامین و اصفهان بازداشت شده بودند، در سه هفته گذشته تنها موفق به سه تماس تلفنی کوتاه با خانواده شدند.

فرزاد جنتی همسر صفا فرقانی و داماد مهرداد فرقانی، با اعلام این خبر، توضیح داد که نامبردگان: «طی سه هفته بازداشت، تنها سه تماس تلفنی با خانواده ها داشته اند که در این مکالمات کوتاه اجازه بیان هیچ مطلبی جز احوالپرسی نداشته اند.»

جنتی ادامه داد: «بازداشت شدگان تنها در مکالمه آخر موفق شدند به محل بازداشت خود در سلول انفرادی در  زندان اوین اشاره کنند.»

فرزاد جنتی با انتقاد از بلاتکلیفی موجود، توضیح داد: «با وجود این که مکان بازداشت، افشا شده، اما مسئولان زندان اوین، همچنان حضور نامبردگان را در این زندان تکذیب، و دادسرای ورامین را محل بازداشت ایشان معرفی می کنند.»

گفته می شود همه  تلاش های خانواده های بازداشت شدگان، برای پیگیری وضعیت این زندانیان، تا لحظه انتشار این گزارش بی نتیجه بوده است.

مونا مهرابی، صفا فرقانی، الهام کرم پیشه، روحیه باقردخت در تاریخ ۲۷ بهمن در تهران و مهرداد فرقانی در تاریخ ۲۸ بهمن در ورامین بازداشت شده اند. گفته می شود که این بازداشت بنا بر اتهام «تبلیغ دیانت بهائی»، و پس از تفتیش منزل و ضبط اموال الکترونیکی مثل موبایل و کامپیو‌تر و همچنین کتب مذهبی انجام شده است.

فرزاد جنتی در این خصوص توضیح داد: «نامبردگان که پس از بازداشت توسط ماموران وزارت اطلاعات، به دادسرای ورامین منتقل شدند، و خانواده ها تا به امروز از حق تماس، ملاقات حضوری، انتقال وجه نقد یا معرفی کفیل و یا وثیقه محروم بوده اند. و این در حالی است که از مکان دقیق بازداشت ایشان و مراحل پیگیری پرونده ایشان، اطلاعات دقیقی وجود ندارد.»

این رفتار با شهروندان بازداشت شده بهایی در حالیست که طبق رای هیات عمومی دیوان عدالت( شماره ۴۳۵ مورخ ۱۳۸۲/۱۰/۲۸)،  نگهداری متهم در سلول انفرادی از مصادیق بارز شدت عمل و خلاف قانون تلقی می شود.

و نقض رای هیات عمومی دیوان عدالت، گواهی است بر نگرانی های مجامع بین المللی و شورای حقوق بشر در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران که در متن قطعنامه اخیر حقوق بشر برای این کشور، به مواردی چون:

«ناتوانی مستمر در رعایت قانون آیین دادرسی، نقض حقوق افراد بازداشت شده، از جمله متهمانی که بدون اتهام یا بدون تماس با دنیای خارج در زندان نگه داشته می‌شوند، استفاده گسترده نظام مند بازداشت خودسرانه و ناپدید شدن اجباری، عدم دسترسی متهم به وکیل منتخب خود، عدم صدور احکام وثیقه برای بازداشت شدگان، شرایط بد زندان‌ها، ممانعت از دسترسی به درمان پزشکی کافی و خطر مرگ برای زندانیان ناشی از شکنجه، تجاوز و دیگر انواع خشونت جنسی بازداشت شدگان، تکنیک‌های خشن بازجویی و استفاده از فشار روی خویشان و نزدیکان، شامل دستگیری آن‌ها، به منظور اخذ اعترافات دروغین که در محاکمهٔ آن افراد و انتشار در تلویزیون ملی از آن استفاده می‌شود؛ تداوم دخالت‌های خودسرانه و یا غیرقانونی توسط مقامات دولتی درحریم خصوصی افراد و  …. ، »

که در متن قطعنامه مصوب بصورت عینی به آنها اشاره شده است.

این قطعنامه در تاریخ سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۳، با ۷۸ رای موافق، ۳۵ رای مخالف و ۶۹ رای ممتنع، در شورای حقوق بشر سازمان ملل، به تصویب رسیده است.

اسامی در عکس، از بالا به پائین و از راست به چپ:

مهرداد فرقانی،

صفا فرقانی(جنتی)،

روحیه باقردخت (اکبری)،

الهام کرم پیشه،

مونا مهرابی( علیزاده)،

unnamed

1 نظر برای “۲۰ روز پس از بازداشت پنج شهروند بهایی در انفرادی زندان اوین، محل بازداشت آنها تکذیب می شود!

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s