نامه سرگشاده زندانی محکوم به اعدام: سلاحم قلم بود؛ زیر شدیدترین شکنجه های وادار به اعتراف شدم

photoفعالان در تبعد:با سلاح قلم به مصاف ظلم رفتم. ظلمی که سعی دارد با قرار دادن حلقه بردگی بر گردن خرد انسان را به انقیاد بکشد، و تلاش کرده که قبل از دشت ها اندیشه ها را استعمار کند تا اندیشه را قبل از سرزمین نابود سازد.

این قسمتی از نامه هاشم شعبانی زندانی سیاسی عرب محکوم به اعدام است که  طی نامه سرگشاده که نسخه ای از آن در اختیار » کمپین صلح فعالان در تبعید» قرار گرفته است ، خطاب به فعالان حقوق بشری در سطح جهان نوشته است

وی در این نامه ضمن تشریح فعالیتهای فرهنگی خود , تاکید دارد که پژوهشگر , نویسنده و فعال حقوق بشر است و تحت شکنجه های شدید در انفرادی وادار به اعترافاتی علیه خود و دوستانش شده است

ترجمه نامه هاشم شعبانی به شرح زیر است

!به تمامی کسانی که به انسانیت انسان ارج می نهند

 سپاس بی پایان به آنانی که از هرگونه تلاشی جهت عینیت بخشیدن به مفهوم کلمه حق و تحقق آن فروگذار نیستند وهمچنین مقاومت بی نظیرشان در مقابل جریان باطل در همه اشکال آن که ملبس به تن پوشهای رنگارنگ و فریبنده است. امروز جریان باطل بزک شده مشغول شعارسرایی و از همه مهمتر انتشار سم مهلک فکری در قالب کلمات و مفاهیم زیبا و همه پسند است که از سوی مزدوران جریان گمراهی و تاریکی برای تحریف واقعیت و محو حقیقت ترویج و تبلیغ می شود.

با سلاح قلم به مصاف ظلم رفتم. ظلمی که سعی دارد با قرار دادن حلقه بردگی بر گردن خرد انسان را به انقیاد بکشد، و تلاش کرده که قبل از دشت ها اندیشه ها را استعمار کند تا اندیشه را قبل از سرزمین نابود سازد.

سعی داشته ام تمامی موانعی که بین مردم وحقیقت فاصله بیندازد و انسان ها را در اوهام ساخته و پرداخته ظالمان محدود می سازد را برای عموم روشن سازم.

در نوشته هایم بر مؤلفه ” آگاهی” وهوشیاری تاکید ویژه ای داشته ام، امری که به عنوان مهمترین مولفه زندگی قلمداد می شود و همواره مورد سوء استفاده کسانی واقع شده که بقای خود را مرهون جهل و نادانی انسان ها می دانند.

همواره سعی داشتم که زاویه های تاریک و مجهول را برای خود و دیگران روشن سازم. در این میان در زمینه شعر فارسی در نشریه های “نور” ، ” فجر” ، “عصر کارون” و… سروده ها ی بسیاری منتشر ساختم. در سال ۲۰۰۰ پس از ورود به دانشگاه چمران اهواز و آغاز به تحصیل در رشته زبان و ادبیات عرب به عنوان موسس ومدیر مسئول، نشریه دانشجویی “ندای بصیرت” را منتشر می کردم.

از طریق همین نشریه دانشجویی سعی کردم موانع اصلی عدم توسعه در جامعه ایران به صورت عام به مخاطبان بشناسانم و به موانع توسعه یافتگی در جامعه اهوازی بپردازم وچهره از نقاب آن موانع بردارم.

همزمان نیز به عنوان سردبیر نشریه دانشجویی “البصیرة – بصیرت” که به زبان عربی منتشر می شد مشغول به فعالیت بودم. در کنار این کارها مسئول بخش سیاسی دانشجویان اصلاح طلب در دانشکده ادبیات و الهیات دانشگاه چمران اهواز بودم.

مجموعه فعالیت های ادبی و سیاسی در دانشگاه مرا به دلایل ظلمی که بر گرده تمامی ملت های ایران وبه ویژه ملت عرب اهواز روا می رود رهنمون ساخت. در آن برهه که تا حدودی فضای مناسبی برای جنبش ملت ها فراهم شده بود تا آنان از طریق موسسه ها و نشریه ها ابراز عقیده کنند، به همراه تعدادی از دوستانم اقدام به تاسیس یک موسسه مردم نهاد تحت عنوان (الحوار – ” گفتگو”) کردیم.

آرزو داشتیم که فضای فراهم شده بتواند به روند دستیابی ملت ها به برخی از مطالبات همچون حق آموزش به زبان مادری و حقوق مدنی بینجامد. اما به زودی متوجه شدیم که مطابات ملی ما سرابی بیش نیست و هدف از گشایش سیاسی موجود در آن زمان کشف همان مطالبات ملی بود.

پس از سال ۲۰۰۵ متوجه شدم که تمامی راهکارها برای دستیابی به حقوق ملی از طریق رسانه های سراسری و محلی ناممکن است.

در این میان به اینرنت پناه بردم و نوشته ها و سروده های خود را که منعکس کننده دردهای جامعه است را با نام مستعار ” أبو علاء الأفقی ” منتشر می کردم. دو مجموعه شعر عربی تحت عنوان ” الإعتراف بالأفقیة – به رسمیت شناختن اندیشه افقی” و ” إیقاع مزاریب الدم – ضرب آهنگ ناودان های خون ” منتشر کردم. یک پژوهش درباره چهارشنبه سیاه که از عملکردهای نظام در سال ۱۹۷۹ بود انجام دادم که مجال انتشار نیافت.(اشاره آقای شعبانی به چهار شنبه سیاه ۹ خرداد ۱۳۵۸ شمسی است، که در طی آن صدها تن از شهروندان عرب در محمره “خرمشهر” با فرمان احمد مدنی استاندار نظامی استان توسط نیروی دریایی محاصره و با همکاری مستقیم گروههایی تحت عنوان نقابداران و سپاه کشته و زخمی شدند. “مترجم”).

“انقلاب واژگان انحرافی” عنوان یک پژوهش دیگر است که در آن به بمباران و تخریب خرد جمعی جامعه اهوازی توسط نهادهای حکومتی ایرانی پرداخته ام. استفاده از واژگان غیر صحیح و انحرافی، دو زبانگی، زبان مرکب و استفاده از راهکارهای غیر انسانی همچون چارچوب سازی برای اندیشه، ایستایی اندیشه، گمراهی اندیشه و محدود ساختن اندیشه باعث ایجاد مانع بزرگی در آزاد اندیشی خرد جمعی جامعه اهوازی شده است.

در آن هنگام دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی در دانشگاه علوم و تحقیقات بودم. با بسیاری از شخصیت های اهوازی از طریق اینترنت آشنا شدم. با آنان به نام مستعار ابو علا الافقی در تماس بودم. نوشته هایم را تحت عنوان “مقاومت مردمی آزادیبخش الاحواز” منتشر می کردم. خود را نیز به نام “أبی ولید الاحوازی” و سخنگوی جنبش یاد شده معرفی می کردم.

تمامی تماس ها و مراسلات من بدون هیچ گونه هماهنگی با هیچ شخص حقیقی و حقوقی بوده است. سعی داشته ام کارهای مجرمانه نهادهای حکومتی ایرانی بر ضد شهروندان عرب اهوازی از جمله اعدام های بی رویه وظالمانه را به اطلاع جهانیان برسانم. از طریق همان مراسلات می خواستم از حق مشروع هر ملتی بر روی کره خاکی که همانا حق حیات و زیست و برخورداری از حقوق مدنی و آزادی است دفاع کنم.

با تمامی این بی عدالتی ها به دنبال حمل سلاح ومبارزه مسلحانه نبوده ام و سلاحی به جز قلم برای رویارویی با این جنیات های زشت حمل نکرده ام.

در ۱۱ فوریه ۲۰۱۱ زمانی که از دبیرستان شیخ انصاری در شهر خلفیه به منزل بازگشتم توسط نیروهای اطلاعاتی ایران بازداشت شدم. در آن برهه من دبیر چند دبیرستان در شهر خلفیه بوده ام. اولین اتهامی که به من نسبت داده شد تاسیس جنبش ” مقاومت مردمی ” بود.

همانگونه که پیش از این اشاره کردم این عنوان یک نام بیش نیست که از طریق آن سعی داشتم احساسات خود را درباره ظلمی که بر ملت روا می رود بیان کنم. در این میان اما نیروهای اطلاعات قانع نشده و با تحمیل بدترین انواع شکنجه جسمی و روانی مرا تحت فشار قرار دادند تا به اعمال ناکرده و به میل آنان تن داده و اعتراف کنم.

آنها از من خواستند که دوستانم را به عنوان اعضای جنبش(فرضی) معرفی کنم. پس از پنج ماه در سلول سری و انفرادی اطلاعات به خواسته های آنان تن داده و هر چه اطلاعات از من خواست انجام دادم و سخنان گفته شده به من را بر زبان جاری کردم. بعد از دو ماه از اعتراف ساختگی مرا به زندان کارون منتقل کردند.

در اولین محاکمه که در ۲۱ ماه می ۲۰۱۲ صورت گرفت، حقیقتی که اطلاعات ایران سعی در مدفون کردن آن داشت را به قاضی پرونده منتقل کردم. به قاضی گفتم جنبش و سازمانی که ادعا دارید وجود داشته و آن را کشف کردید شامل یک نفر بیش نیست و آن یک نفر من “هاشم شعبانی” هستم.

برای قاضی تاکید کردم که بنا بر خواسته نیروهای اطلاعات و تحت فشار روحی و روانی و شکنجه که بر من روا رفت مجبور به متهم ساختن دیگران شدم.

پس از سه جلسه از محاکمات و تبیین تمام موارد پرونده و بیان موضوع با شفافیت تمام، حکم اعدام من و چهار تن از دوستانم صادر شد که برایم شگفت انگیز و بهت آور بود. در همین جریان دوست دیگر من رحمان عساکره به ۲۰ سال زندن در تبعید محکوم شد. این حکم یک حکم خودسرانه و غیر عادلانه است.

تاکید دارم که تحت هیچ شرایط و انگیزه ای عملکرد مسلحانه نداشته ام. تا زمانی که راهکارهای مناسب و مسالمت آمیز برای تحقق خواسته های ما وجود دارد معتقد به خشونت نیستم.

در پایان بگویم که این نامه یک درخواست کمک فوری است که مخاطبان آن تمامی نهادها و فعالان حقوق بشری هستند. مهمترین خواسته ما تشکیل مجدد دادگاهی عادلانه و غیر جانبدارانه است و شما را به سعی و تلاش برای تحقق این خواسته دعوت می کنم.

با تقدیم احترامات فائقه

دوست شما

هاشم شعبانی

أبوعلاء الأفقی

ترجمه از: نوری حمزه

هاشم شعبانی به همراه هادی راشدی، مختار آلبوشوکه، محمد علی عموری و جابر آلبوشوکه پنج فعال فرهنگی عرب هستند که پس از بازداشت به اعدام محکوم شده اند.

Advertisements

7 نظر برای “نامه سرگشاده زندانی محکوم به اعدام: سلاحم قلم بود؛ زیر شدیدترین شکنجه های وادار به اعتراف شدم

  1. بادرودخدمت شمادوستان،فقط متاسف هستم که ایشون چرانامه روبه مردم ایران وبه زبان فارسی ننوشتند

  2. جناب هاشمی جدا از شکنجه شدنت از نامه ای که نوشتی، از سخنانت در نامه بسیار آشکار است که می خواستی هموطنان عرب را در اهداف تجزیه طلبی بر علیه سایر سکنه غیر عرب خوزستان تحریک کنی
    پس خواهشمندم عوام فریبی در سایه و عنوان فعال حقوق عرب دیگر بس است!!!!!!!

  3. جناب هاشمی جدا از شکنجه شدنت و حکم اعدامت از نامه ای که نوشتی، از سخنانت در نامه بسیار آشکار است که می خواستی هموطنان عرب را در اهداف تجزیه طلبی بر علیه سایر سکنه غیر عرب خوزستان تحریک کنی و نفرت پراکنی را انتشار دهی!
    پس خواهشمندم عوام فریبی در سایه و عنوان فعال حقوق عرب دیگر بس است!!!!!!!

  4. من بعنوان یک فعال کارگری خوزستانی که از ساختار اجتماعی این استان زرخیز کاملا با اطلاع هستم با انچه فعالین عرب زبان دراستان خوزستان میگویند و می نویسند اصلا اضهارنظر یا توضیحی نمیدهم و به لحاظ اینکه با انها زندگی کرده ام برایشان احترام قائلم اما بحث اصلی من بعنوان مدافع حقوق انسانها که شامل تمامی انسانهای تحت ستم درسراسر جهان میشود میخواهم انچه حکومت عجیب الخلقه اخوندی دراین زمان که نامش را دوران تکامل بشر و علم و تکنولژی و پیشرفت گذاشته اند برتمامی اقشار ملت ایران روا داشته ابتدا کارنامه سی و چهارساله اش را مورد بررسی قراردهم.جنگ ..کشتاربهترین و اگاهترین فرزندان ملت بوجود اوردن بدترین ناهنجاریهای اجتماعی دریکصد اخیراعم ازفساد و فحشا و فقر و بیکاری و تورم لجام گسیخته..غارت و چپاول میلیاردها دلار از منابع مالی کشور..رکود هستاد درصدی بخش کشاورزی و دامداری..نابودی بخش عظیمی از جنگلها و مراتع کشور..رکود هشتاد درصدی تولید داخلی و به تعطیلی کشاندن هفتاد درصدی بخش صنعتی کشور..رکود بی سابقه دربخش صنعت نفت و گاز کشور..ایجاد بداخلاقی دربین اقشار مختلف ملت..صرف میلیونها دلار برای حمایت ازتروریت منطقه و دخالتهای بیجا درکشورهای منطقه بعلت عملکرد غلط دربخش اموزشی و مخصوصا علمی و دانشگاهی باعث فرار هزاران متخصص و مبتکر ایجاد بحرانهای داخلی و خارجی که باعث تحریمهای گسترده شده وملت ایران متحمل شدیدترین خسارتها و مشکلات عدیده شده اند و هزاران اعمال ضد انسانی علیه اقلیتهای قومی و مذهبی اکنون باید ازحاکمان رژیم اخوندی پرسید ایا با چنین کارنامه ای چه حقی برگردن ملت فهیم و شرافتمند ایران دارید که فرزندان این ملت را به جرم عقیده به زندان و اعدام محکوم میکنید ازطرفی شما ازرهبرتان تا رده های دیگر بعلت جنایت علیه بشریت تحت تعقیب پلیس بین الملل هستید.من ازتمامی وجدانهای بیدار و مدافعین حقوق بشر میخواهم برای رهایی تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی و مخصوصا این پنج جوان هموطن عرب زبان ما که به جرم ناکرده محکوم به اعدام شده اند اقدام کنند

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s