تجمع مردم خرمشهر در واکنش به خودسوزی یونس عساکره؛ دخالت نیروی انتظامی و احضار خانواده به اداره اطلاعات

تجمع خرمشهر در اعتراض به خودسوزی یونس عساکرهفعالان در تبعید: تجمع بیش از یکصد نفر از مردم خرمشهر در مقابل شهرداری این شهر که در واکنش به خودسوزی «یونس عساکره»، کارگر دست فروش انجام می شد، با دخالت نیروی انتظامی و تهدید اقوام این کارگر توسط وزارت اطلاعات این شهر،مواجه شد.

بنا بر اطلاع «کمپین صلح فعالان در تبعید»، دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۳،  تجمع بیش از یکصد نفر از مردم خرمشهر، در اعتراض به اقدامات شهرداری این شهر که منجر به خودسوزی «یونس عساکره» کارگر عرب این شهر شده بود با دخالت و تهدید نیروی انتظامی خرمشهر  مواجه شد. استقرار حدود ٥٠٠ نظامی در نقاط حساس شهر از جمله اطراف ساختمان شهرداری و فرمانداری، گزارش می شود.

از سوی دیگر طبق گزارش منابع داخلی به خبرنگار این کمپین، اداره اطلاعات خرمشهر، با احضار  شيخ قبيله عساكره، وی را نسبت به هر گونه رخداد احتمالی تهديد كرد.

این تجمع براي همبستگي با خانواده يونس عساكره بيش از يكصد نفر در مقابل درب شهرداري تجمع كردند اما نيروهاي انتظامي براي منع مردم از تجمع حدود ٥٠٠ نفر از ماموران خود را در نقاط حساس شهر و اطراف شهرداري و فرمانداري قرار داد.

روز شنبه ٢٣ اسفند ١٣٩٣ ، یونس عساکره ، ۳۴ ساله و  تنها سرپرست خانوار، در اعتراض به تخریب دکه میوه فروشی اش به عنوان تنها منبع درآمد، در مقابل شهرداری این شهر با گالن بنزین اقدام به خودسوزی کرد كه بعد از حضور مردم و ماموران آتش نشاني و فوريت هاي پزشكي، ابتدا به بيمارستانی در شهر خرمشهر  و سپس به دلیل شدت سوختگی به بيمارستان طالقاني شهر اهواز منتقل شد. گزارش این واقعه را از اینجا دنبال کنید.

یک روز پس از این واقعه، عبدالرضا عساکره، برادر یونس عساکره، در گفتگو با ونداد اولادعظیمی، ضمن شرح وضعیت وخیم برادرش، تاکید کرد با گذشت دو روز از این حادثه، هیچ مسئولی از شهرداری پیگیر وضعیت برادرش نشده است. او اضافه کرد که: «شدت سوختگی برادرش به حدود نود درصد رسیده است. او در خصوص آخرین وضعیت جسمانی این کارگر دست فروش توضیح داد که: «خون ریزی داخلی قلب و ریه ها مشاهده شده اما به دلیل سوختن رگ ها و حتی عصب های یونس، امکان گرفتن خون برای آزمایش نیست.»

بیانیه شهرداری خرمشهر

در همین خصوص، روز گذشته شهرداری خرمشهر با صدور بیانیه ای ضمن ابراز همدردی با شهروندان و خانواده عساکره، خواستار ارائه شکایت به مقامات مافوق شهرداری برای پیگیری شد.

شهرداری خرمشهر همچنین در قسمتی از این بیانیه نوشت: «متاسفانه عده ای از افراد سودجو با تحجر و افراط،  سعی در تشویش اذهان عمومی دارند لذا از مردم شریف خرمشهر متواضعانه تقاضا داریم با حفظ آرامش صبر را پیشه خود قرارداده و شهرداری خرمشهر و کل مجموعه پرسنل اداری و خدماتی خود را در راستای خدمات مطلوب و بهینه به شهروندان خوب و دوست داشتنی خرمشهر همراهی کنند. ما  نهایت سعی و تلاش خود را برای جلب رضایت شما شهروندان محبوب به عمل خواهیم آورد.»

جوابیه فعالان مدنی خرمشهر به بیانیه شهرداری

این بیانیه با جوابیه فعالان مدنی و شهروندان خرمشهر مواجه شد که به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحيم

تحجر و افراط و تندروی برای ما مردم مظلوم خرمشهر، و وقاحت هر چه تمام تر برای شما غاصبین حق مردم که اکنون بجای استعفا و برکناری خود با وقاحت هر چه تمام تر بیانیه صادر می کنید و نمک بر زخم مردم خرمشهر می گذارید! از کدام مقام مافوق صحبت می کنید ؟! نکند همان مقام مافوقی را می گویید که راس مشکلات در شهر است و شخص شهردار می باشد؟!

مردم خرمشهر صدای خود را هیچ گاه به شما بی لیاقتان نمی رسانند و منتظر هستند که بازرسین وزارت کشور و سایر ارگان های مربوطه به خرمشهر بیایند تا آنها حق اجحاف شده ی این مردم را برگردانند!

تهمت تشویش اذهان عمومی چقدر زیبا و خنده دار است! شما به افکار مردم هم احترام نمی گذارید! شما با این پیامتان ثابت کردید که انگار افکار عمومی دیگری در شهر دارید و این مردم را بحساب نمی آورید! پیام نهایی شهروندان خرمشهری به شما افراد ابن الوقت این است که هر چه سریع تر جایگاه هایی که برای خدمت به مردم در شهرداری اشغال کرده اید را تخلیه کنید و بیش از این خشم و عصبانیت این مردم نجیب را بیشتر از این نکنید! که اگر چنین نشود عواقب خطیر و غیر قابل پیش بینی برای شما در کمین است.

وسلام علی من اتبع الهدى

شهروندان خرمشهری

1 نظر برای “تجمع مردم خرمشهر در واکنش به خودسوزی یونس عساکره؛ دخالت نیروی انتظامی و احضار خانواده به اداره اطلاعات

  1. سال ۲۵۷۴ سال ( الله آدمکش) زدایی از ایران بزرگ.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s