در عملیات تعقیب شکارچیان متخلف؛ محیط بان حیات وحش میانکاله هدف گلوله های شکاری شد!

محیط بانانفعالان در تبعید: صبح روز چهارشنبه ۲۲ بهمن ۹۳، مهدی دادار، محیط بان پناهگاه حیات وحش میانکاله واقع در شهرستان بهشهر ، حین تعقیب و گریز در محدوده جزیره آشوراده، هدف گلوله شکارچیان غیرمجاز قرار گرفت.

بنا بر اطلاع «کمپین صلح فعالان در تبعید»، صبح روز جاری، حین گشت زنی محیط بانان در محدوده جزیره آشوراده، ضمن مواجهه با شکارچیان متخلف، به تعقیب قایق های پارویی آنها پرداختند اما مورد اصابت شلیک گلوله شکاری قرار گرفتند.

زمان رضا احمدی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهشهر، ضمن تایید این گزارش، به «پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران»، گفت: «شکارچیان متخلف با تعداد زیادی قایق پارویی و محیط بانان نیز بوسیله یک قایق موتوری در محدوده جزیره آشوراده با یکدیگر مواجه شده و زمانیکه مامورین قصد برخورد قانونی با متخلفین را داشته اند یکی از شکارچیان با شلیک اسلحه شکاری یکی از محیط بانان را هدف گلوله قرار می دهد.»

طبق این گزارش، پس از این حادثه محیط بان مهدی دادار که از ناحیه هر دو پا، مورد اصابت تعداد زیادی ساچمه قرار گرفته است بوسیله عوامل اورژانس به بیمارستانی در بهشهر منتقل شده و هم اکنون تحت درمان می باشد.

گارد محيط زيست، محيط‌بانان افرادي هستند که تحت استخدام سازمان حفاظت محيط زيست به امور حفاظت و کنترل عرصه‌هاي طبيعي و حيات وحش کشور مشغول مي‌باشند. محيط بانان سازمان حفاظت محيط زيست از نظر قوانين استخدامى، کارمند دولتي محسوب مي‌شوند. اما باتوجه به شرايط کاري خويش وضعيتي شبيه نيروهاي انتظامي يا شبه نظامي دارند.

اما عدم حمايت حقوقى، نقص قوانين، مقابله با شکارچيان و باندهاي قاچاق حيوانات را براي اين شبه نظاميان مسلح، بيش از پيش مخاطره انگيز کرده است. تا جایی که صدور احکام اعدام براي برخی محيط‌بانان، ترديدهاي جدي براي اينان در نحوه مقابله با شکارچيان ايجاد کرده و از سوی دیگر موجب گستاخي بيش از پيش شكارچيان غيرمجاز شده است.

آمار رسمی دقيقي از کشته شدن محيط بانان در درگيري با شکارچيان و يا حوادث در حين کار وجود ندارد اما در مرداد سال ۹١، آقاي سپهر سليمى، فعال محيط زيست، به کشته شدن ١١٣ محيط بان در ٣ سه دهه محیط بانان شهیداخير اشاره کرده و گفته است که تعداد محيط بان هاي کشته شده در سالهاي اخير توسط شکارچيان بيش از يوزپلنگ هاي کشته شده است.

به گفته وى، ١١٣ محيط بان شهيد در کنار صدها محيط بان مجروح و آسيب ديده آمار دردناکي است از آنچه که شکارچيان با پاسداران زيست بوم اين سرزمين کرده اند. سليمي ياد آورشد: تنها در دو و نيم سال گذشته ٨ محيط بان توسط شکارچي ها کشته اند.

عدم حمايت مراجع دولتي و قضايي از محيط بانان و عدم قاطعيت در برخورد با متخلفان، در مرگ اين ١١٣ محيط بان توسط شکارچيان و حکم اعدام «اسعد تقي زاده» و «غلامحسين خالدي»، دو محيط بان زنداني و مظلوم، تاثير گذار بوده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s