بیش از سه سال محرومیت از درمان؛ وضعیت وخیم ریحانه حاج ابراهیم دباغ در زندان اوین

ریحانه حاج ابراهیم دباغفعالان در تبعید: مقامات بند نسوان زندان اوین، علیرغم بیش از سه سال رنج ناشی از چند بیماری ریحانه حاج ابراهیم دباغ، از اعزام وی به مراکز درمانی خودداری می کنند.

بنا بر اطلاع «کمپین صلح فعالان در تبعید»، ریحانه حاج ابراهیم دباغ، که پنجمین سال از دوران محکومیت ۱۵ سال حبس خود را در بند نسوان زندان اوین می گذراند، علیرغم درد های عصبی از ناحیه کمر  و پا، و  علیرغم درد شدید ناشی از خونریزی معده، که دستکم در سه سال گذشته ادامه داشته؛ از اعزام به مراکز درمانی محروم مانده است.

این کمپین پیشتر در بهمن سال ۱۳۹۱، طی گزارش کوتاهی در خصوص بیماری های این زندانی، از ضعف و کاهش وزن وی خبر داده بود اما تا به امروز هیچگونه رسیدگی به وضعیت ریحانه، گزارش نشده است.

پیش از آن نیز منابع خبری گزارش داده بودند که ریحانه به دلیل مشکلات شدید معده قادر به غذا خوردن نیست و همزمان از مشکلاتی همانند بیماری اعصاب، تپش قلب و سردردهای مزمن رنج می‌برد .

ریحانه حاج ابراهیم دباغ، متولد ۱۳۶۰ است. او در عاشورای ۸۸ در منزل مطهره بهرامی و محسن دانش پور مقدم که از بستگان پدرش هستند، بازداشت شد که همگی به  محاربه و اعدام، از طریق «ارتباط با سازمان مجاهدین خلق»، محکوم شدند. این رای نهایتا برای ریحانه، در دادگاه تجدیدنظر به  ۱۵سال حبس در  زندان رجایی شهر (گوهردشت) کاهش یافت.

اندکی پس از انتقال ریحانه به زندان اوین در سال ۱۳۹۰،  پدر ریحانه در گفتگو با «روز» با رد اتهامات انتسابی به دخترش، و همچنین محکومیت بلند مدت او گفته بود:

«دخترم ۱۷ ماه است که در زندان به سر می برد، از کم و کیف پرونده اش چندان خبری نداریم چون اجازه نداده اند پرونده اش را ببینیم اما دختر من فعالیت سیاسی نداشت و خودش گفت این اتهاماتی که به من زده اند بی اساس است. در اصل آقای دانش پور مقدم، پسر خاله من است و ریحانه روز عاشورا منزل آنها بود که ماموران او را به اتفاق خانواده پسرخاله ام بازداشت کردند و بردند.»

آقای حاج ابراهیم دباغ می افزاید: «ما با خانواده دانش پور مقدم فامیل هستیم و طبیعی است که رفت و امد داریم. ریحانه هم می رفت و به مطهره، همسر پسرخاله ام، کامپیوتر یاد می داد. وقتی آنها را گرفتند و بعد اتهام محاربه را اعلام و حکم اعدام دادند، واقعا همه شوکه شدیم. خودش هم هنوز می گوید حکمش را قبول ندارد. دادگاه تجدید نظر حکم را ۱۵ سال تبعید در گوهردشت داد اما ریحانه این حکم را نیز قبول ندارد چون هیچ فعالیتی نداشت. در اصل چون از بستگان آقای دانش پور بودیم و روز بازداشت ریحانه منزل آنها بود، او را نیز بردند و پرونده ساختند و … یعنی این حکم و اتهامی که به ریحانه دادند به دلیل نسبت فامیلی با آقای دانش پور مقدم بود.»

گفتنی است ریحانه حاج ابراهیم دباغ، علیرغم وضعیت وخیم جسمی و روحی، از لحظه بازداشت در سال ۱۳۸۸، تا به امروز از حق مرخصی برخوردار نبوده است.

در همین خصوص پیشتر کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد، روز سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۳، در جریان تصویب پیش نویس قطعنامه برای حقوق بشر در ایران، نسبت به:

«ناتوانی مستمر در رعایت قانون آیین دادرسی، و نقض حقوق افراد بازداشت شده، از جمله متهمانی که بدون اتهام یا بدون تماس با دنیای خارج در زندان نگه داشته می‌شوند، استفاده گسترده نظام مند بازداشت خودسرانه و ناپدید شدن اجباری، عدم دسترسی متهم به وکیل منتخب خود، عدم صدور احکام وثیقه برای بازداشت شدگان، شرایط بد زندان‌ها، ممانعت از دسترسی به درمان پزشکی کافی و خطر مرگ برای زندانیان ناشی از شکنجه، تجاوز و دیگر انواع خشونت جنسی بازداشت شدگان، تکنیک‌های خشن بازجویی و استفاده از فشار روی خویشان و نزدیکان، شامل دستگیری آن‌ها، به منظور اخذ اعترافات دروغین که در محاکمهٔ آن افراد و انتشار در تلویزیون ملی از آن استفاده می‌شود؛ تداوم دخالت‌های خودسرانه و یا غیرقانونی توسط مقامات دولتی درحریم خصوصی افراد، مخصوصا در ارتباط با منازل شخصی و مکاتبات آن‌ها، شامل ارتباطات تلفنی و پست الکترونیکی که ناقض حقوق بین الملل می‌باشد»؛

به شدت ابراز نگرانی کرده بودند.

این قطعنامه، روز سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۳، پس از بررسی، با ۷۸ رای موافق، ۳۵ رای مخالف و ۶۹ رای ممتنع، به تصویب رسید.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s