دادخواست برخی از زندانیان اوین در خصوص وضعیت وخیم اصغر قطان

imagesفعالان در تبعيد: اصغر قطان، زندانى شصت ساله و بيمار بند ٣۵٠ زندان اوين، براى سومين بار در ماه جارى از اعزام به بيمارستان بازماند.

بنا بر اطلاع «کمپين صلح فعالان در تبعيد»، چهارشنبه ۹٣/١/٢۷، امتناع از پوشيدن لباس توهين آميز زندان، لغو اعزام وى به بيمارستان براى سومين بار در ماه جارى را به همراه داشت.

اجبار به پوشيدن لباسهاى اهانت آميز به زندانيان سياسى در هنگام اعزام به بيمارستان، نقض «حداقل مقررات معيار رفتار با زندانيان» است.

«حداقل مقررات معيار رفتار با زندانيان»، طبق قطعنامه هاى بيست و چهارم مورخ ٣١ ژوئيه ١٩۵٧ و شصت و دوم مورخ ١٣ مه ١٩٧٧ شوراى اقتصادى و اجتماعى، تصويب شده و بند ٢ ماده ٢٢ اين مقررات تاکيد مى کند: «زندانيان بيمار که نياز به مداواى تخصصى دارند بايد به موسسات تخصصى يا بيمارستان هاى عادى منتقل شوند.»

همچنين بند ٣ ماده ١۷ همين مصوبه، تاکيد دارد که زندانى هنگام خروج از زندان بايد مجاز به استفاده از لباس شخصى خود باشد.

اما مقامات قضايى و زندانبانان در جمهورى اسلامى ايران با زيرپا گذاشتن اين قوانين و در راستاى استراتژى «اعدام تدريجى و خاموش»، همواره مانعى بر موانع موجود بر سر راه زندانيان بيمار، افزوده اند.

يک منبع مطلع و زندانى سابق، به نقل از زندانبانان، به خبرنگار اين کمپين گفت: «اين دستورات مستقيما بنا بر دستور دادستان  تهران، صفرى دولت آبادى گرفته مى شود که اعتقاد و روش اش بر اينست که برخى از زندانيان سياسى را بايد اعدام کرد، بعضى از آنها را هم بايد از طريق عدم معالجه در زندان از بين برد.»

اصغر قطان با ۶٠ سال سن يکى از آنهاست که از بيمارى هاى متعدد و حادى رنج مى برد، ولى بخاطر دفاع از شرف و حيثيت، حاضر به پوشيدن لباس توهين آميز زندان نشده و به همين خاطر از معالجه و درمان محروم شد.

او زمستان گذشته نيز درحاليکه براى عمل جراحى  در بيمارستان بسترى شده بود، روز قبل از عمل، به زندان بازگردانده شد.

گروهى از هم بندى هاى وى به خبرنگار اين گفته اند که او اکنون با درد و رنج بسيارى روبه رو مى باشد و خواستار دخالت مراجع دست اندرکار و ذيصلاح بين المللى از جمله سازمان ملل، گزارشگر ويژه حقوق بشر، صليب سرخ جهانى، عفو بين الملل، ديدبان حقوق بشر، اتحاديه و پارلمان اروپا، دوستداران و مدافعان حقوق بشر، و همه آزادگان جهان، در جهت معالجه و درمان اين زندانى مسن و ديگر زندانيان بيمار شدند.

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s