تایید حکم اعدام «غلامحسين خالدى»، محیطبان منطقه دنا توسط دادگاه تجدیدنظر علیرغم رضایت خانواده مقتول

غلامحسين خالدىفعالان در تبعيد: دادگاه تجديد نظر حکم اعدام «غلامحسين خالدى»، محيط‌بان ٣٨ساله منطقه حفاظت شده دنا را به اتهام قتل يک شکارچى، تاييد کرد. پيشترسه قاضى دادگاه کيفرى با وجود وارد بودن ١۵ ايراد اساسى به پرونده، حکم به قاتل بودن آقاى خالدى داده‌اند و اکنون عليرغم رضايت خانواده مقتول، اين حکم عينا در دادگاه تجديد نظر تاييد شد.

بنا بر اطلاع «کمپين صلح فعالان در تبعيد»، قضات دادگاه تجديد نظر با اين استدلال که محيط‌بان‌ها ضابط دادگسترى نيستند و چون ضابط نيستند نمي‌توانند از اسلحه استفاده کنند، حکم به قتل عمد توسط اين محيطبان منطقه حفاظت شده دنا داده اند و اين در حالى است که کليه محيط بانان سازمان حفاظت محيط زيست مسلح هستند.

«اسماعيل کهرم»، کارشناس محيط زيست و مشاور سازمان حفاظت محيط زيست در  واکنش به تاييد حکم اعدام اين محيطبان در گفت و گو با رسانه ها، گفت: «اين خبر و اين حکم برخلاف تصور ما بود زيرا در پرونده اى که تنظيم شده بود، قتل غير عمد يا شبه عمد بود نه قتل عمد. بنابراين تصور قطعى شدن حکم اعدام براى ما دور از ذهن بود.»

او در پاسخ به اين پرسش که نقش سازمان محيط زيست در اين ميان چه بود و چرا سازمان از همه امکانات براى تبرئه خالدى استفاده نکرد، گفت: «من شاهد بودم که سازمان محيط زيست اين بار در اين مورد کوتاهى نکرد. دفتر حقوقى سازمان و دو وکيل همه تلاش خود را کردند به علاوه اين که از همه روابط در اين ميان استفاده شد.»

کهرم با تاکيد بر اين که نشانه ها حاکى از آن بود که خانواده مقتول نيز رضايت خواهند داد، گفت: «خانواده مقتول اجازه داده بودند که خانواده غلام حسين خالدى در مراسم ختم شرکت کنند و اين در جامعه لر مى تواند به معناى گذشت از خون مقتول باشد به همين دليل قطعى شدن حکم اعدام مايه تعجب است.»

کهرم همچنين با ابراز اميدوارى از نقض اين حکم، گفت: «ما اميدوار هستيم که اين حکم در ديوان عالى نقض بشود چون بر اساس زاويه ايستادن محيط بان و مقتول ثابت شده است که خالدى به هيچ عنوان به شکل مستقيم به مقتول شليک نکرده و گلوله کمانه کرده است.»

غلامحسين خالدى، دومين محيط بان دناست که بعد از دو سال و ۹ ماه زندان، به انتظار مرگ نشسته است.
«اسعد تقي‌زاده»، نخستين محيط بان اين منطقه در سال ١٣٨۶ در منطقه حفاظت شده دنا و در پى درگيرى با پنج شکارچى غيرمجاز به سمت آن‌ها تيراندازى کرده بود که در نتيجه اين تبادل آتش، يک نفر از شکارچيان کشته شده بود، نخستين محيطبان اين منطقه است که حکم اعدام دارد.

  همچنين بنا به شهادت محيط‌بانان منطقه دنا، بعد از دو حکم اعدامى که براى محيط‌بانان دنا صادر شده شکار در منطقه افزايش يافته است و محيط‌بانان به دليل ترس از کشته شدن به دست شکارچيان، يا اعدام شدن بعد از قتل، ديگر رغبتى به محيط‌بانى ندارند.

2 نظر برای “تایید حکم اعدام «غلامحسين خالدى»، محیطبان منطقه دنا توسط دادگاه تجدیدنظر علیرغم رضایت خانواده مقتول

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s