!بازداشت گسترده اهل سنت و فضای امنیتی اهواز در جریان مراسم عزاداری محرم

اهوازفعالان در تبعید: اهواز در ایام تاسوعا و عاشورا برای شهروندان عرب و اهل سنت  که در این شهر زندگی می کنند، امنیتی شد.منابع محلی اهواز، از احضار و بازداشتهای گسترده در این شهر برای ممانعت از حضور آنها در مراسم عزاداری خبر می دهند.

بنا بر اطلاع «کمپین صلح فعالان در تبعید» در روزهای گذشته، اداره اطلاعات اهواز،شهروندان عرب و اهل سنت را احضار و آنها را بازداشت کرده و تنها پس از اخذ تعهد کتبی مبنی بر عدم شرکت در مراسم عزاداری عاشورا، تعدادی از آنها را آزاد کرده است.

یکی از بازداشت شدگان روزهای اخیر که به قید وثیقه دو میلیاردی آزاد شده است در گفتگو با منابع محلی گفته است: «پس از بازداشت به ما ابلاغ شده است که درایام عاشورا، برای رهایی از بازداشت، در مساجد و حسینیه ها حاضر نشویم.»

این درحالیست که خبرگزاری نسیم با انتشار خبری کوتاه  از مولوی عبدالرحیم قاضی زاده، وی  را امام جمعه اهل سنت فنوج معرفی کرد و در تلاش برای تشویق اهل سنت در مراسم عزاداری، به نقل از وی نوشت: «مانعی برای حضور اهل سنت در مراسم‌های عزاداری سیدالشهدا وجود ندارد/ علمای اهل سنت تنها برخی از کارها مانند قمه‌زنی را رد می‌کنند.»

خبری که توسط مولوی قاضی زاده،در گفتگو با «کمپین فعالین بلوچ«، تکذیب شد. وی طی گفتگو با این کمپین تاکید کرد: «بنده با هیچ هیئت مذهبی دیدار نداشته ام و همچنین سخنی نگفته ام، چرا که من مفتی نیستم.»

طبق اظهارات شاهدان، در روزهای اخیر، نیروهای امنیتی با برقراری تماس های تلفنی وهمچنین مراجعه به منازل شهروندان عرب، آنها را تهدید کرده اند و دستور عدم اجازه برای تجمع بیش از دو نفررا داده اند.

 منابع محلی از اهواز معتقدند افزایش گرایش جوانان عرب در اهواز موجب حساسیت بیش از پیش جمهوری اسلامی ایران، در خصوص ایشان شده، و شمار زیادی از این جوانان به اتهام ترویج وهابیت، تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی توسط اداره اطلاعات اهواز بازداشت شده و به احکام سنگینی محکوم شده اند.

 اخبار مرتبط:

مصاحبه تخیلی خبرگزاری نسیم با مولوی قاضی زاده و دعوت از اهل سنت در مراسم عزاداری عاشورا

در سالگرد دستگیری ها هم دستگیر می کنند! / بازداشت دهها نفر در خوزستان برای پیشگیری از جرم احتمالی

بازداشت 15 نفر در اهواز در واکنش به جلسات “شب شعر” + اسامی

اعتصاب 130 زندانی اهل سنت زندان رجایی شهر در واکنش به توهین آیت الله قزوینی به بانوان بلوچ

زندانیان اهل سنت ارسال کردند ؛لیست 8 سال ترور، احکام اعدام و زندان در دوره احمدی نژاد به بان کی مون و احمد شهید

نامه فعالان اهل سنت ایران به احمد شهید : جنازه فرزندانمان را هم نمی بینیم / قسمت اول

 

 

6 نظر برای “!بازداشت گسترده اهل سنت و فضای امنیتی اهواز در جریان مراسم عزاداری محرم

 1. درسته که جمهوری اسلامی بسیاری جاها کارهای نادرست کرده، اما دلیل نمیشه که هر خبر غیر مستند و مضحکی رو منتشر کنید. اولا مردم اهواز چه فارس، چه لر و چه عرب شیعه هستند و نه سنی! ممکن است جدیدا کسی از تشیع به تسنن گرویده باشد اما کلیت مردم خوزستان از دیرباز شیعه بوده اند. ثانیا برفرض که شما اطلاع نداشته اید مردم اهواز سنی نیستند، آیا فکر نمی کنید اهل تسنن که نمی آیند در مراسم عاشورای شیعیان شرکت کنند. کمی به خبری که منتشر می کنید فکر کنید و اخبار دروغ عده ای جدایی طلب و ایران ستیز را منتشر نکنید. اخبار صحیح در مورد زندانیان و آزادیخواهان بسیار است. روی آنها کار کنید

  • دوست عزیز
   چنانچه به رفرنسهای این خبر توجه می کردیدو همان خبر کوتاه خبرگزاری نسیم را با دقت می خواندید؛ زحمت نوشتن چنین یادداشتی را بر خود متحمل نمی کردید.
   با احترام
   ادمین

 2. ادمین گرامی با سلام و احترام
  در مورد اهواز گفته اید به نقل از منابع محلی. رفرنس خبرگزاری نسیم در مورد فنوج است و نه اهواز و توجه داشته باشید که شرایط شهرها و استانهای کشور با هم متفاوت است.
  در ضمن بنده بعد از سی و چند سال زندگی در اهواز و شرکت در مراسم عاشورا تا کنون چیزی در مورد حضور اهل تسنن در اهواز نشنیده ام چه رسد به شرکت آنها در مراسم عاشورا. فقط اخباری را در سایتهای اینترنتی خوانده ام که بعد از تحقیق از منابع محلی متوجه شدم منبع این اخبار، تجزیه طلبان تحت حمایت عربستان سعودی هستند که به شرط اعلام برائت از تشیع کمک مالی می گیرند (به همین دلیل اینها با عنوان صوری اهل سنت سخن پراکنی میکنند). ظاهرا این اقدام عربستان به تلافی دخالتهای ایران در مناطق شیعه نشین آن کشور است.
  ادمین گرامی در همین اهواز بسیاری از مردم از اقوام مختلف از حقوق اجتماعی محروم می شوند اما صدایشان به هیچ جا نمی رسد. متاسفانه تنها صدایی که از اهواز به گوش میرسد اخبار دروغ یا آمیخته به دروغ جدایی طلبان مزدور سعودی است. حرف من این است که مظلوم واقعی را باید پیدا کنیم و به بیراهه نرویم.
  ببخشید که مطلب من به درازا کشید

  • درود بر شما
   دوست عزیز من از توطئه های ایادی استکبار و یا فریب خوردن عده ای ساده لوح اطلاعی ندارم و در این زمینه تحقیق نمی کنم.
   شما نوشته بودید:
   «اولا مردم اهواز چه فارس، چه لر و چه عرب شیعه هستند و نه سنی! ممکن است جدیدا کسی از تشیع به تسنن گرویده باشد اما کلیت مردم خوزستان از دیرباز شیعه بوده اند.»

   در بطن همین نوشته شما سراسر تناقض هویداست. . همه سنی هستند …. ممکن است جدیدا…. اما کلیت ….
   یعنی خودتان طرح کردید و خودتان پاسخ دادید.

   شما در یادداشت قبلی همچنین ادامه دادید:
   «ثانیا برفرض که شما اطلاع نداشته اید مردم اهواز سنی نیستند، آیا فکر نمی کنید اهل تسنن که نمی آیند در مراسم عاشورای شیعیان شرکت کنند. »

   من هم شما را به خبر خبرگزاری نسیم که رفرنسش در لینک بود ارجاع دادم و به شیطنتهایی که در این زمینه شده بود

   تا اینجا مربوط به یادداشت اول شما دوست گرامی بوده

   اما در مورد یادداشت یا کامنت دوم شما

   نوشته اید:
   »
   در مورد اهواز گفته اید به نقل از منابع محلی. رفرنس خبرگزاری نسیم در مورد فنوج است و نه اهواز و توجه داشته باشید که شرایط شهرها و استانهای کشور با هم متفاوت است.»

   فکر می کنم بالاتر توضیح دادم که چرا و با چه هدفی شما را به آن لینک ارجاع دادم و این از روی عدم شناخت از مناطق نبوده ، هر چند که ادعای شناخت همه مناطق همه در کار نیست دوست من. و در صورت اشتباه احتمالی شما مخاطبین عزیز هستید کهبا تذکرات به جا، موجب ارتقا کار و بهتر شدن کیفیت خواهید شد.

   نوشته اید:
   «در همین اهواز بسیاری از مردم از اقوام مختلف از حقوق اجتماعی محروم می شوند اما صدایشان به هیچ جا نمی رسد. »

   دوست عزیز
   تلاش ما اتفاقا بر همین مبناست که صدای گمنامان و مناطق دور افتاده باشیم ولی باید خودشان هم تحرکی نشان دهند یا نه؟
   ستار بهشتی اگر اینجور هنوز یادش زنده است و اینجور ماندگار شد ؛ نیمی از این شهرت را مدیون جسارت خانواده و مادر شیرزنش و خواهر گرامی اش است.
   به نظر شما اگر اینان سکوت می کردند کسی از خنده های تمسخرآمیز ستار به بازجویش مطلع میشد؟

   در کل دوست من
   مطالب منتشر شده در اینجا معمولا از چند منبع استعلام می شود . مگر موارد نادر که تک منبعی باشد.
   که این مورد در مناطق دورافتاده و شهرستانها بیشتر رخ می دهد.

   عاری از خطا نیستیم ولی زرد هم نیستیم دوست من .
   مطالب بدون تحقیق و بدون منبع اینجا راه نمی یابد
   پیروز باشید

 3. تا زمانی که جمهوری اسلامی حاکم بر سرنوشت ملت ایران است: نخست بخاطر کشتارهائی که از آغازین انقلاب بر علیه طرفداران حاکمیت مردم بر مردم، یعنی نظامی که پس از 100 سال از جنبش مشروطیت می بایستی جامعه را به نهادینه کردن دمکراسی که مترادف با آزادی اندیشه، آزادی احزاب و تشکلها، آزادی زنان و برابری حقوق زنان با مردان، آزادیهای رسانه ای و خلاصه هر آنچه که ما بعنوان حقوق بشر میشناسیم را در جامعه پیاده نکنیم،هیچ دولتی نمیتواند مردمی باشد و از حمایت ملیونی مردم هم برخوردار باشد. دومآ: اپوزیسون سازی سرمایه داران جهانی در تمام جهان تلاش دارند که برای نرسیدن جوامع عقب مانده به این آزادیهای دمکراتیک، اقتصادی و سیاسی در درون و بیرون از مرزهای این کشورها محروم تنش بوجود آورند. آیا بدون یک فرهنگ بالنده و انسانی قادر خواهیم بود که جامعه را پاسدار باشیم و وظایف سنگین خود را در پاسداری از مرز و بوم کشورمان به بهترین شکل ممکن انجام دهیم؟ بهار عربی چرا به خزان تبدیل شد؟ برای حفظ قدرت در یک جامعه این مردم جامعه هستند که باید به آن درجه از کمال برسند که هر فرد چشم و گوش مملکت باشد. نه ساواما و سازمانهای امسالهم که برای کنترل مردم ایران ساخته شده و گلوله های سپاه برای شکافتن قلب جوانان کشور مـــــا ایران است و بی دلیل نیست که ایران با 90% ناراضی تلاش دارند که از طرق گوناگون به خواسته های خود برسند و از همین رو آگاهانه یا نا آگاهانه تلاش در فروپاشی جغرافیای ایران را دارند. دیکتاتوری محمد رضا شاه باعث برچیده شدن آن نظام شد و صدای تجزیه طلبی هم از هیچ گوشه ای از ایران بلند نشد . حال اگر این صداهای نا خوشآیند بگوش شما «خردمندان » میرسد، مصبب آنرا در درون چهارچوب اسلام و ولایت فقیه و علی خامنه ای جستجو کنید مشکل مردم ما اصولا هیچ مذهبی بلاخص اسلام نبوده و نیست. این مشکلات فرقه ای را شما سردمداران جمهوری اسلامی بوجود آورده اید ، زیرا که شما ها در حاکمیت بوده اید. وبجای سپردن کارها به انسانهای کاردان، فک وفامیلهای خود را بر سر کارهای حساس گذاشته اید . 70% مردم در زیر خط فقر یعنی شکست جمهوری اسلامی./// وسلام

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s