به رئیس دولت تدبیر و امید : قاتل دهه شصت اگر وزیر میشود، جای فتاح سلطانی پس کجاست؟

imagesفعالان در تبعید: عبدالفتاح سلطانی که سابقه وکالت در بسیاری از پرونده‌های حقوق بشری ، پرونده فعالان سیاسی، دانشجویان، روزنامه نگاران و… را دارد، که از جمله می‌توان به پرونده اکبر گنجی، پرونده زهرا کاظمی، پرونده دکتر زهرا بنی یعقوب، پرونده هاله اسفندیاری، پرونده نیروهای ملی مذهبی، پرونده سهیل آصفی، پرونده معلمان، پرونده اعضای سندیکای شرکت واحد و پرونده کارکنان سازمان انرژی اتمی متهم شده به جاسوسی اشاره کرد.

 در تابستان 84 سعید مرتضوی دستور بازداشت این وکیل برجسته دادگستری را صادر کرد که 220 به طول انجامید و بیشتر این مدت در انفرادی گذشت. دادگاه بدوی به ریاست مرتضوی او را به 5 سال حبس محکوم کرد و با اعتراض او به این حکم ظالمانه دادگاه تجدید نظر او را از اتهامات تبرئه کرد.

خانم پراکند دیگر وکیل دادگستری که در خارج از کشور به سر می برد ؛ در مصاحبه ای تلویزیونی ؛ ضمن توضیحاتی در رابطه با سوابق آقای عبدالفتاح سلطانی ؛ از کینه منجر به زندان  سعید مرتضوی به ایشان سخن می گوید.{ اینجا ببینید}

این وکیل برجسته دادگستری در هیاهوی بازداشتهای پس از اعتراضات مردم ایران به نتایج انتخابات ریاست جمهوری (۱۳۸۸) در ۲۶خرداد ۱۳۸۸ ، مجددا توسط ضابطان دادگاه انقلاب دستگیر ‏و روانه بند دویست و نُه زندان اوین شد. اساس اتهامات علیه وی، شرکت در تاسیس “کانون مدافعان حقوق بشر ایران”، دریافت جایزه حقوق بشر شهر نورنبرگ آلمان، فعالیت تبلیغی علیه نظام و مصاحبه با رسانه‌ها درباره وضعیت موکلانش است.

در همان دوران بازداشت آقای سلطانی، جواد لاریجانی رییس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در کنفرانس مطبوعاتی در سازمان ملل در نیویورک در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد دستگیری وکلایی همچون عبدالفتاح سلطانی  گفته بود:‌«هیچ وکیلی به دلیل حرفۀ وکالت و یا اینکه مدافع حقوق بشر است در زندان نیست.  اما هر فردی که در فعالیتهایی  علیه امنیت کشور دست داشته باشد، به خصوص کسانی که با گروههای تروریست ارتباط داشته باشند…آقای عبدالفتاح سلطانی با گروههای تروریستی ارتباط دارد که مسئول قتل بیش از ۱۰ هزار نفر در ایران می باشند.

عبدالفتاح سلطانی در ۲۷ آبان ۱۳۹۰، از جواد لاریجانی به دلیل دروغ پردازی شکایت کرد.

معصومه دهقان همسر عبدالفتاح سلطانی در خصوص این اتهامات آقای لاریجانی گفته بود: اتهام های آقای سلطانی به خودش و وکلایش تفهیم شده، پرونده کیفر خواست خورده است، قرار مجرمیت صادر شده و پرونده به شعبه منتقل شده است هیچ وقت چنین حرفی نبوده است. این دنباله داستان آقای مرتضوی است که وقتی چند سال پیش سلطانی را دستگیر کردند، گفتند او جاسوس است بعد همسرم تبرئه شد و البته هیچکدام هم حتی عذرخواهی نکردند حالا خسارت هفت ماه زندان و انفرادی بماند. واقعا اگر کسی با تروریست همدست شده باشد بعد از دو ماه یادشان نمی افتد که آن را مطرح کنند.

 در تاریخ 8 آبان 1391، شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی خانم معصومه دهقان، همسر عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و عضو مؤسس کانون مدافعان حقوق بشر را به اتهام «تبلیغ علیه نظام» پیرو مواد 500 و 19 قانون مجازات اسلامی به‌ یک سال زندان که به مدت پنج سال تعلیق شده است و پنج سال محرومیت از سفر به خارج از کشور محکوم کرد. حکم دادگاه به دو سفر او در سال‌های 1388 و 1389 برای دریافت جایزه حقوق بشر شهر نورنبرگ از طرف همسر خویش اشاره کرده است. این حکم در تاریخ 27 آبان (17 نوامبر) به خانم دهقان ابلاغ شد.

عبدالفتاح سلطانی، روز هجدهم دیماه به دلیل وجود ایراداتی در نحوهٔ برپایی دادگاه، حاضر نشد در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی پیرعباس از خود دفاع کند.

مائده سلطانی، فرزند او در این رابطه گفته بود: پدرم دو ایراد اساسی به دادگاه داشت. یکی این که دادگاه او باید با حضور هیات منصفه و با شرایط دادگاه سیاسی باشد. همچنین ادامهٔ بازداشت او غیرقانونی است و باید به قرار بازداشت تبدیل و آزاد شود.

عبدالفتاح سلطانی در اسفند ماه ۱۳۹۰، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی پیر عباس به ۱۸ سال حبس در تبعید به شهر برازجان و ۲۰ سال محرومیت از وکالت محکوم شد.

حکم آقای سلطانی در دادگاه تجدید نظر نهایتا به ۱۳ سال حبس تعزیری تقلیل یافت . “تحصیل مال حرام” ؛ یکی از اتهامات این وکیل که وکالت بسیاری از زندانیان را به صورت رایگان بر عهده داشت ؛ بوده است!

دختر این فعال حقوق بشر در آن زمان طی گفتگو با رسانه ها اعلام کرد : افرادی را سراغ پدرم می فرستند که او علیه کانون مدافعین حقوق بشر صحبت کند و یا اینکه علیه خانم عبادی حرف بزند. بارها فرستاده هایی رفته اند تا پدرم را راضی کنند.

مائده سلطانی در ادامه گفته بود: پدر من هم هربار به آن ها گفته است که من به هیچ عنوان این کار را نمی کنم برای من هم مهم نیست چه حکمی صادر می شود ولی من هیچ موقع خلاف فعالیت های گذشته ام حرف دروغ نخواهم زد. و البته مادرم را هم در پیگیری هایی که در مورد پرونده پدرم داشته به صورت شفاهی تهدید می کنند و مثلا می گویند که “راهش” را به شما گفتیم و منظور از “راه” مثلا این است که “توبه نامه” بنویسید.

 آقای سلطانی که به بیماری کم خونی (مشکوک به تالاسمی از نوع مینور) مبتلا است و در ماههای گذشته چند بار  جهت انجام معاینات پزشکی و درمان به بیمارستانی خارج از زندان اعزام شده بود ؛ هم اکنون در بند 350 اوین به سر میبرد.

عبدالفتاح سلطانی همچنین برنده جایزه حقوق بشر ؛ اتحادیه کانون‌های بین‌المللی وکلای دادگستری،میباشد که در زمان حضور وی در بازداشت ؛ این جایزه توسط دخترش مائده سلطانی و  مهناز پراکند، وکیل دادگستری و فعال .حقوق بشر ؛ به نمایندگی از وی دریافت شد.

گفتنی است آقایان عبدالفتاح سلطانی ، محمد علی دادخواه و محمد سيف زاده از  بنيانگذاران کانون مدافعان حقوق بشردر ایران هستند  که در سال ۲۰۰۸ با خشونت تعطيل شد و هر سه اینان اکنون در زندان به سر می بردند.

پیشتر کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با صدور بیانیه ای از اقدام جمهوری اسلامی در بازداشت آقای سلطانی به شدت انتقاد کرده و آن را نشانه وخامت بیشتر وضعیت حقوق بشر در ایران دانسته بود.

پیشتر کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با صدور بیانیه ای از اقدام جمهوری اسلامی در بازداشت آقای سلطانی به شدت انتقاد کرده و آن را نشانه وخامت بیشتر وضعیت حقوق بشر در ایران دانسته بود.

ویدئوی زیر مربوط به گفتگوی رادیو زمانه  با عبدالفتاح سلطانی در خصوص اعدامهای سال ۶۷ ایران می باشد:

 

تهیه و تنظیم : ونداد اولادعظیمی

:لینکهای مرتبط

پیام نوروزی عبدالفتاح سلطانی از اوین : هرگز اندیشه هایتان را نمی توانند به بند کشند

مهناز پراکند: بازداشت عبدالفتاح سلطانی , نتیجه کینه سعید مرتضوی است

حال عبدالفتاح سلطانی در اوین , وخیم گزارش میشود

یادی از وکیل در بند ؛عبدالفتاح سلطانی / آفرین بر تو که می خوانی،مرادت را + فیلم

!همسر عبدالفتاح سلطانی نیز به 1 سال حبس محکوم شد

عبدالفتاح سلطانی: امیدوارم حق دادرسی عادلانه نهادینه شود+ ویدئو

در حمایت از وکیل دربند ، عبدالفتاح سلطانی ؛ از اینجا امضا کنید

Advertisements

6 نظر برای “به رئیس دولت تدبیر و امید : قاتل دهه شصت اگر وزیر میشود، جای فتاح سلطانی پس کجاست؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s