اعظم پیری در گفتگو با سودویند: مسئله زندانیان آذربایجانی فراتر از وعده ها و اختیارات آقای روحانی است

azarفعالان در تبعید: بیست و دو روز از اعتصاب غذای آقایان محمود فضلی ، آیت مهرعلی بیگلو ، لطیف حسنی ، شهرام رادمهرو بهبود قلی زاده در زندان می گذرد .

همسر یکی از این زندانیان در گفتگو با خبرنگار «سودویند» ، ضمن تشریح دلایل این اعتصاب غذا می گوید : با توجه به وعده های انتخاباتی آقای روحانی و در پی مراجعات متعدد خانواده های زندانیان سیاسی و فعالین مدنی آذربایجانی امیدوار به بهبودوضعیت این 5 زندانی سیاسی آذربایجانی و نیز سایر زندانیان سیاسی بودیم اما وقتی فکر می کنیم که زندانیان ما فعالین ترک هستند و مسئله اینان مربوط به قوه قضائیه و وزارت اطلاعات است ، این امید ما کمرنگتر می شود.

اعظم پیری همسر لطیف حسنی ، یکی از زندانیان معترض در زندان رجایی شهذ در گفتگو با «سودویند» می گوید: این پنج زندانی سیاسی آذربایجانی در اعتراض به حکم غیر قانونی و ناعادلانه 9 سال زندان برای هرکدام ، (درمجموع45سال) ؛ عدم رسیدگی به اعتراض وکلای پرونده دردادگاه تجدید نظر ؛ شرایط نامساعد زندان تبریز، عدم صدور وثیقه برای آنها وعدم اجازه انتقال آنها به پزشک خارج از زندان جهت معالجه و قطعی شدن این حکم بدون تشکیل دادگاه تجدید نظر و بی توجهی به تمام خواست های قانونی شان … از تاریخ 22 تیرماه دست به اعتصاب غذا زده اند و تا احقاق خواست های به حق شان به اعتصاب خود پایان نخواهند داد.

وی درباره اشکالات روند بررسی پرونده این افراد در دادگاه توضیح داد: این فعالین سیاسی آذربایجانی برای بار دوم هست که به دلیل همین اتهام دستگیر شده مورد بازجویی و شکنجه قرار گرفته و حکم زندان گرفته اند، به طوریکه این زندانیان در سال 1389 دستگیر شده و به همین اتهام مورد بازجویی و شکنجه قرار گرفته و در نهایت هر کدام به 6 الی 18 ماه حبس محکوم شده بودند. این بار نیز ایشان اجازه اخذ وکیل تا یک هفته قبل از تشکیل دادگاه نداشته اند.

وی در ادامه می گوید: بعد از اعتراض به حکم بدوی که به صورت غیرقانونی و بسیار ناعادلانه هر کدام از این فعالین را به 9 سال حبس محکوم کرده است، دادگاه بدون تشکیل جلسه تجدید نظر حکم بدوی را قطعی اعلام نمود. در پی این روند، در پاسخ به درخواست این زندانیان سیاسی جهت اجرای ماده 18 که به رئیس قوه قضاییه این اختیار را می دهد که جلسه دادگاه تجدید نظر را مجددا برگزار نماید نیز بی اعتنایی شده است.

وی با اشاره به وضعیت جسمی نامناسب این افراد بیان کرد: بارها و بارها برای مرخصی استعلاجی آنها از سوی خانواده ها اقدام شده و هر بار با عدم موافقت مسئولین مواجه شده ایم.

اعظم پیری در ادامه شرایط زندان تبریز را که این افراد تا پیش از شروع اعتصاب در آن به سر می بردند این گونه توصیف کرد: با توجه به این که زندان تبریز بند زندانیان سیاسی ندارد، لذا زندانیان سیاسی را با زندانیانی چون فاسدان اخلاقی، قاتلان و معتادان در یک بند نگهداری می کنند .در قرنطینه زندان رجایی شهر نیز این زندانیان به دلیل وجود تعداد زیاد حشرات و جانوران موذی از جمله سوسک و موش و….؛ حتی قادر به خوابیدن نیز نبوده اند.

اعظم پیری همسر لطیف حسنی در ادامه با اشاره به انتقال این پنج زندانی سیاسی از زندان تبریز به زندان رجایی شهر بیان کرد: این زندانیان به دلیل شروع اعتصاب غذا از زندان تبریز با اتومبیل ون بدون صندلی به صورت دراز کش که گردن و دست ها و پاهای ایشان به زنجیر کشیده شده بوده به زندان اوین تهران تبعید شده اند که که در پی نپذیرفتن این محکومان  از طرف زندان اوین به دلیل وخامت وضع جسمی شان، بعد از گذشت دو روز شکنجه و بی تکلیفی و با همان وضع در کف همان اتومبیل در گرمای سوزان آن روزها، در نهایت به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده اند.

وی در ادامه تصریح کرد: در اولین ملاقات بعد از شروع اعتصاب ؛ در زندان رجایی شهر به صورت غیر حضوری و در حضور ماموران امنیتی با لباس شخصی، شاهد ضعف بسیار شدید جسمی هر پنج نفرشان علیرغم روحیه قوی ایشان بودیم، بطوریکه هرکدام 10الی12کیلو کاهش وزن داشته اند و با عوارضی همچون درد، خونریزی معده و … دارند.

هم چنین او با اشاره به وعده های انتخاباتی حسن روحانی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری اضافه کرد: با توجه به وعده های آقای روحانی در طی مبارزات و تبلیغات انتخاباتی و در پی مراجعات متعدد خانواده های زندانیان سیاسی و فعالین مدنی آذربایجانی این امید را داریم که پس از سرکار آمدن کابینه آقای روحانی وضعیت این 5 زندانی سیاسی آذربایجانی و نیز سایر زندانیان سیاسی بهبود پیدا کند.اما وقتی فکر می کنیم که زندانیان ما فعالین ترک هستند و مسئله اینان مربوط به قوه قضائیه و وزارت اطلاعات است ، این امید ما کمرنگتر می شود. با این حال باید امیدوار بود و منتظر.

اعظم پیری در پایان با استمداد از فعالین حقوق بشری بیان کرد: از فعالین حقوق بشری هم داخل و هم خارج کشور می خواهم هرآنچه که منجر به شکستن این حکم ناعادلانه و غیرقانونی صادر شده برای این عزیزان و نیز سایر زندانیان سیاسی داخل کشور میشود، دریغ نکرده و پیگیری نمایند و خطاب به مردم آذربایجان می گویم: این عزیزان فداییان شما و نسل های بعدی همین مردم می باشند، شمایید که باید آغوشتان را برای این فداییان باز نموده و زحمات و جانفشانی های این فرزندانتان را بی پاسخ نگذارید.

پیش تر سازمان عفو بین‌الملل در ۱۲ ژوئن سال جاری با انتشار بیانیه‌ای با اشاره به حکم ۹ سال حبس فعالان آذربایجانی، نگرانی خود را از افزایش سرکوب مخالفان، معترضان و کنشگران سیاسی، صنفی و اجتماعی و فعالان ملی در ایران، انتقاد کرده بود.

هم چنین سازمان حقوق بشری فرانت لاین با صدور بیانیه ای خواهان  لغو فوری و بدون قید و شرط حکم دادگاه این فعالین آذربایجانی و آزادی آنها شده بود و از حکومت جمهوری اسلامی خواسته بود تا نسبت به معالجه این افراد بر طبق اصول اساسی کنوانسیون حفاظت از زندانیان مصوبه اجلاس عمومی اقدام کند.

تهیه و تنظیم : پیام اولادعظیمی

1 نظر برای “اعظم پیری در گفتگو با سودویند: مسئله زندانیان آذربایجانی فراتر از وعده ها و اختیارات آقای روحانی است

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s