شکنجه برای اعتراف به اتهامات واهی در بازداشتگاه اطلاعات اهواز: اعتصاب غذای سه زندانی

AHVAفعالان در تبعید : بنا بر اطلاع » کمپین صلح فعالان در تبعید» علي چبيشاط ، سلمان چايان و سيد ياسين موسوي ؛ سه زندانی عرب در زندان اداره اطلاعات اهواز ؛ در اعتراض به فشارها و شكنجه هاي شديد از ده روز پيش دست به اعتصاب غذا زدند و هم اكنون در وضعيت جسماني بسيار نامناسبي بسر مي برند.

گفته میشود اعتراض این زندانیان به آزار و شكنجه فيزيكي شديد توسط ماموران بوده است .

بيش از هشت ماه از بازداشت این افراد می گذرد ولی وضعیت حقوقی پرونده اینان همچنان بلاتکلیف باقی مانده است  و و پیگیری های خانواده ها در این زمینه نيز بی نتیجه باقی مانده است.

بر اساس آخرین اخبار دریافتی,  وضعيت علي چبيشاط وخيم گزارش شده است ؛ يكي از بستگان آقای » چبيشاط» در گفتگو با » کمپین صلح فعالان در تبعید» تاکید کرد : روز پنج شنبه گذشته وضعيت «علي» بسيار بد شده و او را به بيمارستان منتقل مي كنند ولی پس از آن اطلاعی از وی در دست نیست.

اسامي فعالاني كه هم اكنون در اداره اطلاعات اهواز زير شكنجه هستند بشرح زير است:

١- علي چبيشاط ( كعبي) فرزند حبيب متولد 28 اكتبر 1966 ساكن روستاي كعب خلف مسلم تابع شهر شوش كه در تاريخ ١١-١١-٢٠١٢ دستگير شد وي شاعر معروف شهر  شوش میباشد. دستگيري وي در مراسم فاتحه خواني مادرش بود، نيروهاي اطلاعاتي بدون هيچ حكمي او را همراه دو فرزندش بنام هاي حسين چبيشاط 29 ساله و صلاح الدين چبيشاط ٢٢ ساله به بازداشتگاه اطلاعات بردند. علی چبیشاط به صورت وحشیانه ای مورد شکنجه فیزیکی و روحی  قرار گرفته به طوری که فرزندان وی را در همان روزهاي اوليه در مقابل چشمانش شکنجه  شده اند و حتى ناخن های او توسط شکنجه گران کشیده شده است. او هم اکنون از شکستگی دنده ها رنج می برد و چندين بار به علت وخامت وضعيت وي به بيمارستان منتقل شده است.

٢- سيد ياسين موسوي فرزند سيد سعدون ، ٣٤ ساله متأهل كه در تاريخ ١١-١١-٢٠١٢-  دستگير شد.

٣-سلمان چايان  ٣٢ ساله فرزند مشحوت ، متأهل داراي يك فرزند ، در ١١-١١-٢٠١٢ دستگير شده بود. اين  فعال فرهنگي بدليل فعاليتهايش دو بار دستگير و ٢ سال حبس داشت.

گفته میشود مدتي پيش  اداره اطلاعات اهواز ، اعضای خانواده متهمين را به ستاد خبري دعوت كرده و فيلم اعترافات آنها را به خانواده ها نشان داده و آنها را متهم به دست داشتن در انفجار لوله گاز شوش كرده اند. در روز چهارشنبه ٢٦/٦/٢٠١٣ نيز كانال » پرس تي وي» اعترافات  علي چبيشاط ، سيد ياسين موسوي و سلمان چايان  را نشان داد و آنها را به تروريست بودن و انفجار لوله گاز شوش متهم كردند. { اینجا }

فعالان حقوق بر در اهواز ضمن محکومیت این شیوه رفتار با زندانیان , اعلام کردند : نیروهای امنیتی با اين شیوه اعتراف گیری از فعالان عرب آنها را مجبور به  اعترافات دروغین در کانال ” پرس تی وی ” نموده ، تا زمينه اي براي صدور احكام سنگين همچون اعدام را مهيا و آماده سازي مي كنند.

منابع مطلع از اهواز به » کمپین صلح فعالان در تبعید » گزارش داده اند که این افراد از اعضای موسسه فرهنگی شباب ( جوانان ) می باشند که به اتهام همکاری در انفجار خط لوله گاز شهر شوش دستگیر شده اند .اتهامی که  به شدت توسط این زندانیان رد شده است .

این گزارش تاکید دارد : فعالان مؤسسه شباب ( جوانان) در برقراري كلاسهاي تقويتي و تدريس زبان عربي و كمك به  دانش آموزان محروم جهت شركت در كنكور  همچنين در رابطه با  برپائي جلسات شب شعر شوش فعاليتهاي فراواني داشته اند.از جمله اقدامات اين موسسة ورود 45 دختر روستائي عرب در دانشگاه شهرستان علون ( عبدالخان)  و ده ها تن از جوانان عرب شهر شوش و حومه آن مي باشد.

ولی پیشتر اعضاي اين موسسه حدود شامل 25  نفر از  دبيران ، شاعران و فعالان فرهنگي در سال 2011 به دليل دعوت مردم به برگزاري نماز جماعت عيد خارج از مساجد كه زير كنترل اماكن بوده ؛  و همچنين برگزاري شب هاي شعر،دستگير  و بعد از مدتي آزاد مي شوند اما در سال 2012 حدود يك ماه بعد از انفجار لوله گاز شهر شوش  تعدادي از فعالان اين موسسه براي بار دوم دستگير مي شوند كه شش نفر از آنها بنام هاي  حسين چبيشاط ، حبيب سيلاوه ، صلاح الدين چبيشاط ، محمد چايان ، عاشور شمكلي و كريم چايان  را با قيد وثيقه آزاد و سه نفر از آنها بعد از گذشت چندين ماه در بازداشتگاه اطلاعات بسر مي برند.

این اتهام در حالی منجر به بازداشت و شکنجه های طولانی  این فعالان شده است  که پیشتر آقای افشین، مدیرعامل شرکت گاز در مورد انفجار لوله گاز شوش ،ضمن رد هرگونه خرابکاری، این آتش سوزی را یک حادثه خوانده بود. { اینجا } . همچنین مدیرکل حوادث غیرمترقبه استان  خوزستان (غلامرضا اخوان صباغ)  نیز اين حادثه انفجار را ترکیدگی خط لوله گاز دانسته بود.{ اینجا }مدير كل مديريت بحران استان (غلامرضا اخوان صباغ ) در گفتگو با فارس در مرداد 1390 قدمت لوله هاي انتقال نفت در مسير اهواز -شوش را بيش از 40 سال عنوان كرد.

با این وصف و علیرغم تمام شواهد و اظهارات مسوولان ؛ ماموران امنیتی اما اصرار به تروریستی بودن آن حادثه , و ایراد اتهام به این شهرواندان عرب دارند .

نگرانی از وضعیت این زندانیان زمانی افزایش می یابد که مقامات قضائي و امنيتي پیشتر نیز  تعدادي از فعالان عرب اهوازي را به اتهام اقدام به عملیات تروريستی به اعدام محكوم كرده اند ؛ که بعدها با انتشار  فيلمی از درون زندان كارون , محكوم شدگان قبل از اجراي حكم اعدام، تمام اتهامات را رد و از شكنجه شديد توسط نيروهاي اطلاعاتي پرده برداشته بودند.{ اینجا }

همه این موارد و سوابق موجب نگرانی بیش از پیش فعالان حقوق بشر در اهواز , در خصوص وضعیت این سه زندانی شده است و تلاش ها برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص پرونده و شرایط جسمانی این زندانیان نیز تا این لحظه بی نتیجه بوده است.

اخبار مرتبط:

كشف قبر دسته جمعي چهار جوان در ملاشيه / پیام ویدئویی درخواست کمک مقتولین قبل از اعدام

هزینه سنگین انتشار فیلمی از 4 زندانی اعدامی : شکنجه و 5 سال حبس اضافه برای مهندس حیدری

ممانعت اداره زندان كارون اهواز از ملاقات زندانی محکوم به اعدام با وكيل وي+فیلم

 

7 نظر برای “شکنجه برای اعتراف به اتهامات واهی در بازداشتگاه اطلاعات اهواز: اعتصاب غذای سه زندانی

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s