شاهین دادخواه از اوین: آیا پرونده سازی های صورت گرفته ابزاری است برای ترساندن روحانی و هاشمی؟

0فعالان در تبعید : دکتر شاهین دادخواه مشاور پیشین حسن روحانی در شورای عالی امنیت ملی و عضو تیم مذاکره کننده در مذاکرات سه جانبه ایران – آمریکا – افغانستان و همینطور مذاکرات ایران – آمریکا – عراق و مشاور تیم مذاکره کننده هسته ای سابق ؛که در دی ماه 1389 به اتهام جاسوسی بازداشت شده است ؛ طی مقاله ای از زندان اوین ضمن تشریح جنگ قدرت بین جناح احمدی نژاد با جناح روحانی و هاشمی رفسنجانی میگوید: برخی معتقدند تیم آقای حسن روحانی با افشای نقاط ضعف سیاست های هسته ای احمدی نژاد و مطلع کردن مسوولین , مانع از آن شده است که احمدی نژاد خود را ؛ به قهرمان ملی کردن انرژی هسته ای تبدیل کرده  و خود را هم وزن مصدق و منجی ایران نشان دهد .

متن مقاله دکتر شاهین دادخواه از زندان اوین که در اختیار ” کمپین صلح فعالان در تبعید ” قرار گرفته ؛ به شرح زیر است :

 

با تشدید رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری در ایران , بحث در مورد برنامه هسته ای هم در حال اوج گرفتن است. تقریبا همه نامزدها در مورد شرایط بد اقتصادی و تورم اتفاق نظر دارند . اما منتقدان دولت آن را ناشی از بی تدبیری دولت در جلوگیری از ارسال پرونده هسته ای شورای امنیت و تصویب قطعنامه های تحریمی و نیز تحریمهای یکجانبه می دانند . در این میان اظهارات حسن روحانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و مسوول مذاکرات هسته ای در زمان دولت اصلاحات اهمیت ویژه ای دارد. وی موفقیت اصلی تیم مذاکره کننده هسته ای زیر نظر خود را جلوگیری از ارسال پرونده هسته ای شورای امنیت و در همان حال ادامه پیشرفت های فنی هسته ای می داند . وی بارها در سخنرانی های هوشمندانه خود مخصوصا در کتاب تازه منتشر شده دیپلماسی هسته ای و امنیت ملی یادآور شده است که در زمان ریاست وی بر تیم هسته ای و نیز دبیری شورای عالی امنیت ملی تهدیدات اصلی رفع و از ارسال پرونده به شورای امنیت جلوگیری شد و در همان حال فعالیتهای هسته ای فنی ادامه پیدا کرد بی آنکه کشور هزینه ای متحمل شود. اما دولت احمدی نژاد این استدلال را قبول نداشته , سیاست هسته ای دوران اصلاحات را به عبارتی چون عقب نشینی هسته ای و عقب نشینی از حقوق مسلم ملت توصیف می کند . اما دعوا و تقابل بر سر برنامه هسته ای صرفا به این دعوای لفظی محدود نمی شود و از زمان روی کار آمدن دولت احمدی نژاد افراد زیادی قربانی این دعوا شده اند .

احمدی نژاد از همان ماههای اولیه و بر اساس رویه شناخته شده خود سعی داشت ناکامی های هسته ای خود را به دشمنان خارجی و حامیان آنها در داخل نسبت دهد . او که در سخنرانی های خود پیوسته از حل و فصل شدن موضوع هسته ای و عبور ایران از نقطه بازگشت ناپذیر و مجبور شدن غرب به شناسایی رسمی حقوق هسته ای ایران سخن می گفت ولی زمانی که غرب در برابر برنامه هسته ای ایران کوتاه نیامده و حتی فشارها را بیشتر کرد. سیاست تبلیغاتی احمدی نژاد در عمل شکست خورد . اینجا بود که او در صدد برآمد با اجرای یک سناریوی اطلاعاتی و امنیتی ناکامی خود را موجه جلوه دهد. سناریویی که قرار بود بر اساس آن اعضای تیم کارشناسی حسن روحانی در شورای عالی امنیت ملی دوران اصلاحات و مرکز تحقیقات استراتژیک در دوران پس از اصلاحات به اختلال در سیاست های هسته ای از طریق همکاری با دول خارجی متهم شوند .

اولین قربانی این سناریو سید حسن موسویان , سخنگوی سابق تیم هسته ای و معاونت بین الملل در مرکز تحقیقات استراتژیک بود که در شهریور 86 توسط وزارت اطلاعات و به اتهام جاسوسی دستگیر شد. اتهامی که هرگز اثبات نشد و وی به دلیل داشتن لابی های قوی در میان محافظه کاران سرانجام به خاطر نگهداری اسناد محرمانه ای که خود در زمان سفیر بودن در آلمان به ایران فرستاده بود , به پنج سال حبس تعلیقی محکوم گردید و پس از آن راهی آمریکا شد .

بعد از این اتفاق بود که محمد حسین عادلی رئیس سابق بانک مرکزی و از دیپلمات های نزدیک به روحانی هم چند هفته دستگیر و سپس آزاد شد . بعدها محمود واعظی معاون سیاست خارجی مرکز تحقیقات استراتژیک هم مورد بازجویی قرار گرفت و تلاش وزارت اطلاعات دولت احمدی نژاد برای بستن مرکز تحقیقات استراتژیک به عنوان اصلی ترین منتقد دولت تشدید شد.

وقتی تلاشهای وزارت اطلاعات برای متقاعد کردن کارشناسان مرکز تحقیقات استراتژیک , به توقف ارسال گزارشهای راهبردی به مسوولین , موثر واقع نشد , برخورد وارد فاز تازه ای گردید که علاوه بر ایجاد محدودیت برای دیپلماتهایی چون محمد جواد ظریف , رضا البرزی, امیر حسین زمانی نیا و سیروس ناصری , اعضای سابق تیم مذاکره کننده هسته ای بود. در این فاز جدید دکتر رحمن قهرمان پور مدیر گروه خلع سلاح مرکز تحقیقات استراتژیک و از تهیه کنندگان اصلی گزارشهای راهبردی در مورد برنامه های هسته ای ایران در خرداد 1390 دستگیر شد . آنهم در حالی که چهار ماه پیش دکتر شاهین دادخواه از همکاران آقای روحانی در شورای عالی امنیت ملی دوران اصلاحات هم دستگیر شده بود.

بیست روز بعد از دستگیری دکتر قهرمان پور , مسوول سایت مرکز تحقیقات استراتژیک هم دستگیر شد . اتهام هر سه نفر مشابه به اتهام موسویان بوده و این بار هم این اتهام ثابت نشد. اخیرا هم خبر رسیده است که باقر اسدی یکی از دیپلماتهای نزدیک به روحانی در اسفند 91 توسط وزارت اطلاعات دستگیر شده است . با این حساب باقر اسدی را باید ششمین قربانی اختلافات احمدی نژاد و حسن روحانی بر سر برنامه هسته ای دانست .

دکتر دادخواه حدود 28 ماه است که در بازداشت به سر میبرد و دکتر قهرمانپور هم دو سال است که بازداشت میباشد و وضعیت سلامتی وی بنا بر آنچه در سایتهای خبری آمده وخیم گزارش شده است و وزارت اطلاعات با اعطای مرخصی و درمان وی نیز مخالفت می کند .

مهرداد سرجویی هم 26 ماه است که در بازداشت به سر می برد . بنا بر آنچه در تارنمای » کلمه» ( این خبر واین تیتر در تارنمای «فعالان در تبعید» منتشر شده بوده ) آمده است آقایان موسویان , دادخواه , قهرمان پور , سرجویی در مجموع به 33 سال زندان تعزیری و تعلیقی محکوم شده اند و هنوز معلوم نیست باقر اسدی چه خواهد شد.

اکنون این پرسش پیش می آید که چرا این اختلاف در این حد تشدید شده است ؟ برخی معتقدند تیم آقای حسن روحانی با افشای نقاط ضعف سیاست های هسته ای احمدی نژاد و مطلع کردن مسوولین , مانع از آن شده است که احمدی نژاد خود را ؛ به قهرمان ملی کردن انرژی هسته ای تبدیل کرده  و خود را هم وزن مصدق و منجی ایران نشان دهد .

آرزویی که احمدی نژاد بارها آن را به زبان رانده است . او نه تنها نتوانست سیاست هسته ای را پلکان رئیس جمهور کردن مشایی و تثبیت قدرت خود در ساختار پیچیده حاکمیت در ایران قرار دهد , بلکه متهم به ایجاد بحران اقتصادی از طریق نادیده انگاشتن آثار تحریمهای خارجی شده است . او در سالهای اولیه ریاست جمهوری خود قصد ایجاد یک اسطوره ملی هسته ای را داشت , اما امروزه مردم از خود می پرسند ایران به چه قیمتی می خواهد به فناوری غنی سازی دست پیدا کند و آیا این همه هزینه پرداخت خواهد شده ارزش هسته ای شدن دارد؟ به هر حال احمدی نژاد نتوانست هم پیشرفت هسته ای ایجاد کند و هم مانع از بحرانی شدن اوضاع اقتصادی بخاطر اثر تحریم های خارجی شود و تیم حسن روحانی را یکی از اصلی ترین مقصرها می داند .

دیدگاه دوم معتقد است برخورد صورت گرفته با اعضای تیم حسن روحانی ریشه در اختلافات دیرین او و هاشمی رفسنجانی با سپاه و وزارت اطلاعات دارد . در زمان ریاست جمهوری هاشمی و حضور روحانی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی , از اختیارات این نهادها به شدت کاسته شد , طوریکه وزارت اطلاعات حق شنود تلفن شهروندان را نداشت , کاری که اکنون به صورت روزمره و غیر قانونی در حال انجام است . انتقام گیری بخش تندروی وزارت اطلاعات از هاشمی در قضیه میکونوس در همین راستا تفسیر میشود. تندروی های وزارت اطلاعات و سپاه هرگونه قدرت گرفتن روحانی و هاشمی را به ضرر خود می دانند و می کوشند به هر طریقی از جمله زندانی کردن و دستگیری و تهدید افراد نزدیک به آنها و حتی فرزندان هاشمی مانع بازگشت آنها به عرصه قدرت شوند .لذا نهادهای امنیتی و اطلاعاتی از اختلاف احمدی نژاد با حسن روحانی و هاشمی به نفع خود بهره برداری می کنند .

دیدگاه سوم میگوید قوی بودن تیم کارشناسی حسن روحانی باعث به حاشیه رفتن نظرات و دیدگاههای نهادهایی مثل وزارت اطلاعات در عرصه تصمیم گیری کلان شده است . نظرات کارشناسی این تیم در بسیاری موارد به دستورالعمل ها و تصمیم های شورای عالی امنیت تبدیل شده است , چیزی که خوشایند وزارت اطلاعات که خود را تنها مرجع مهم تحلیل می داند , نیست .

تصادفی نیست که وزارت اطلاعات ایران یک سایت تحلیلی در مورد مسائل روز خارجی و داخلی به راه انداخته است . وزارتخانه ای که با رشد مراکز تحقیقاتی در دوره آقای خاتمی عملا نفوذ و اعتبار گذشته خود را تا حد زیادی از دست داد و تحلیل ها و گزارش های آن خریدار چندانی پیدا نکرد . با روی کار آمدن احمدی نژاد , برخورد گسترده وزارت اطلاعات با مراکز تحقیقاتی مختلف آغاز و بودجه بسیاری از آنها قطع گردید .

وزارت اطلاعات به تاسی از تجربه سقوط شوروی این مراکز تحقیقاتی را خط مقدم نفوذ دشمن برای مشروعیت زدایی از ایدئولوژی جمهوری اسلامی می دانست .  دستگیری افرادی چون دکتر مهدی ذاکریان , دکتر علی دینی , بیژن خواجه پور , دکتر رامین جهانبگلو , دکتر هاله اسفندیاری و برخی اساتید و روشنفکران در همین راستا تلقی میشود.

مرکز تحقیقات استراتژیک که ریاست آن بر عهده روحانی بود , قوی ترین و بزرگترین مرکز تحقیقاتی در ایران بود و در زمینه های مختلف سیاسی , اقتصادی , سیاست هسته ای و خارجی سیاست های دولت را نقد می کرد . چیزی که به مذاق احمدی نژاد خوش نمی آمد و دستور محدود کردن آنرا به صورت رسمی صادر کرده بود . طوریکه به نهادهای دولتی دستور اکید داده شده بود از همکاری با این مرکز خودداری کنند .

دکتر قهرمان پور , دکتر عادلی و باقر اسدی از کارشناسانی بودند که با این مرکز همکاری داشتند و دستگیر شدند .اکنون پرسش اینست که آیا این دعوا بر سر برنامه هسته ای به اینجا ختم خواهد شد یا قربانیان دیگری هم خواهد داشت ؟

چرا حسن روحانی در مورد این دستگیری ها و برخوردها سکوت کرده است؟

درحالیکه پروژه بودن این مساله بر همگان روشن است , آیا اینکار موجب سیاسی شدن وزارت اطلاعات و دور شدن آن از وظایف تخصصی خود نخواهد شد؟ چرا وزارت اطلاعات به دستور شخص احمدی نژاد و رحیم مشایی برخورد با تیم حسن روحانی و پرونده سازی برای آنها را بر عهده گرفته است؟ چرا قوه قضاییه و مقننه تسلیم نظر یک وزارتخانه شده اند ؟ آیا این اقدام مورد تایید آنهاست؟ آیا شخص وزیر اطلاعات که با حکم حکومتی سرکار مانده است از آنچه در داخل سلولهای انفرادی میگذرد خبر دارد؟ آیا پرونده سازی های صورت گرفته ابزاری است برای ترساندن روحانی و هاشمی؟

اخبار مرتبط:

شاهین دادخواه از اوین : ماشین سرکوب احمدی نژاد چه می کند؟ معاون پیشین وزیر دفاع کجاست؟

محاکمه مشاورحسن روحانی با نام مستعار ؛ دلیل محرومیت از ملاقات وی در اوین اعلام می شود

شاهین دادخواه از اوین : 33 سال زندان تیم مذاکره کننده هسته ای ؛ گروگانگیری انتخاباتی بوده است

توصیه های هسته ای دکتر شاهین دادخواه از اوین + عکس

نامه دوم مشاور پیشین امنیت ملی ایران از اوین : عملکرد دستگاههای امنیتی موجب تمسخر در منطقه و جهان است

این نامه پیش از تعیین صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری نگاشته شده است . » کمپین صلح فعالان در تبعید » تنها در راستای انعکاس صدای یک زندانی تلاش می کند و این مقاله در راستای اهداف و افکار این کمپین نیست 

30 نظر برای “شاهین دادخواه از اوین: آیا پرونده سازی های صورت گرفته ابزاری است برای ترساندن روحانی و هاشمی؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s