شاهین دادخواه از اوین : 33 سال زندان تیم مذاکره کننده هسته ای ؛ گروگانگیری انتخاباتی بوده است

فعالان در تبعید : دکتر شاهین دادخواه مشاور حسن روحانی در شورای عالی امنیت ملی و عضو تیم مذاکره 0کننده در مذاکرات سه جانبه ایران – آمریکا – افغانستان و همینطور مذاکرات ایران – آمریکا – عراق و مشاور تیم مذاکره کننده هسته ای سابق ؛که در دی ماه 1389 به اتهام جاسوسی بازداشت شده است ؛ سومین نامه اش از زندان را به موضوع انتخابات آتی اختصاص داده  و 33 سال زندان اعضای ارشد تیم سابق هسته ای به سرپرستی آقای حسن روحانی را ناشی  از گروکشی انتخاباتی هواداران تندروی احمدی نژاد عنوان می کند.

متن کامل سومین نامه دکتر شاهین دادخواه از زندان اوین که در اختیار » کمپین صلح فعالان در تبعید » قرار گرفته ؛ به شرح زیر است :

هر بار که احتمال نامزدی حسن روحانی برای انتخابات ریاست جمهوری بیشتر میشود , فشار بر تیم همراه نیزافزایش می یابد . آخرین مورد این فشارها نیز زندانی کردن 3 نفر از همکاران وی از سال پیش تاکنون بوده است .

حسن روحانی را از سال 1357 که انقلاب اسلامی پیروز شد , همواره عالی ترین پستهای سیاسی و امنیتی را داشته است و بیش از آنکه یک مقام سیاسی باشد , در پستهای امنیتی بوده است .

وی 16 سال دبیر شورای عالی امنیت ملی بود و بیش از 20 سال است که نماینده ولی فقیه در شورای عالی امنیت نیز هست. همینطور عضو مجلس خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده و در مجالس دوم تا پنجم , نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بود و اغلب عضو یا رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بوده است .

این مشاغل حساس باعث شده است که وی اشراف کافی بر مسائل امنیتی , سیاسی , سیاست خارجی ؛ عملکرد نهادهای امنیتی داشته باشد.

به این ترتیب ناظران آگاه اعتقاد دارند که وی دیدگاهی جامع و واقعی نسبت به فضایی بین المللی و مسائل امنیتی و سیاست خارجی کسب کرده است . و به همین سبب مورد هجوم و اتهام از سوی جناحهای تندرو و افراطی حاضر در ارکان مختلف نظام خصوصا نهادهای امنیتی است .

این هجوم و اتهامات در هنگام مذاکرات هسته ای طی سالهای 1384 – 1382 به اوج خود رسید و نهایتا دو سال پس از انتخاب احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهوری وی به سبب اختلاف دیدگاههای خود با وی از سمت دبیر شورای عالی امنیت ملی کناره گرفت و جای خود را به علی لاریجانی داد.

سال 1382 به بعد همواره تیم هسته ای تحت ریاست حسن روحانی به عقب نشینی , سازش با غرب , به جاسوسی متهم شد .

جناحهای تندرو حاضر در نهادهای امنیتی و نمایندگان آنها در مجلس هفتم همواره تلقین می کردند که تیم هسته ای در حال عقب نشینی و خیانت به نظام است ؛ زیرا تعلیق را پذیرفته , پروتکل های مربوط به کنوانسیون منع گسترش سلاح های هسته ای را پذیرفته و حتی رهبری را در این خصوص با مشورتهای نادرست خود فریب داده است .

این گروه معتقد بودند اگر کار بدست آنها باشد نه تنها تسلیم  خواسته های غرب نمی شوند بلکه اهداف هسته ای نظام را محقق کرده و به نقطه بازگشت ناپذیر هسته ای رسیده و امنیت و ثبات نظام را تضمین نمی کنند .

به این ترتیب مکان هدایت پرونده هسته ای و نهادهای امنیتی را احمدی نژاد و طیف تندروهای او از سال 84بدست گرفته و شعارهای تند علیه غرب را سر لوحه برنامه های خود قرار دادند و قطعنامه های سازمان ملل را کاغذ پاره ای بی ارزش خواندند .

آنها به دنبال چرخشی اساسی در سیاستهای هسته ای بودند و تیم حرفه ای حسن روحانی مخالف اینکار بود . به این ترتیب آنها سعی می کردند با نقد سیاستهای جدید عاقبت شیوه جدید را بررسی کرده و مانع از مخفی نگهداشتن این چرخش توسط سایر مسوولان نظام شوند . زیرا ابعاد پرونده هسته ای را به خوبی می شناختند و دید واقع بینانه تری نسبت به روابط بین الملل و قواعد حاکم بر آن داشتند .

بنابراین احمدی نژاد و حامیانش همچنان نگران عملکرد تیم روحانی بودند که پس از انتخابات در مرکز تحقیقات استراتژیک وابسته به مجمع تشخیص مصلحت نظام گرد آمده بودند و به تحلیل سیاستهای جدید می پرداختند .

آنها چون نمی توانستند نقد و پیش بینی آنها را تحمل و کنترل کنند انواع کارشکنی ها از قطع بودجه تا تهدید نیروها , بازرسی مالی از مرکز و بازداشت و ایراد اتهام به پرسنل مرکز را در پیش گرفتند .

بهار 1386 حسین موسویان سخنگوی تیم هسته ای سابق و معاون پژوهشهای بین المللی مرکز تحقیقات استراتژیک به صورت غیر منتظره بازداشت و در رسانه های حامی دولت اتهام وی جاسوسی اعلام می شود . وزیر  اطلاعات وقت بر این اتهام تاکید می کند. اما نهایتا این اتهام نه به او تفهیم شد و نه در حکم وی جاسوسی اعلام میشود بلکه به اتهام نگهداری اسناد محرمانه به 5 سال حبس تعلیقی محوم شد . لازم به ذکر است اسناد محرمانه مذکور توسط خود وی طی زمان سفارت … تنظیم شده بود .

بازداشت موسویان اقدامی تهاجمی و غیر متعارف در بدنه نظام بود . این اقدام برای ضربه زدن به حسن روحانی و مرکز تحت امرش بود و ناظران آگاه گفتند که این پروژه را شخصا احمدی نژاد مدیریت و بر پرونده سازی نظارت داشته و همین نظارت ها و دخالتهای احمدی نژاد بر وزارت اطلاعات به اختلاف با وزیر وقت اطلاعات آقای محسنی اژه ای انجامید که منجر به برکناری وی در تابستان 88 شد .

پس از محکومیت حسین موسویان فشارها بر مرکز استراتژیک و تیم هسته ای سابق متوقف نشد. بنابر این  کارشناسان و متخصصان در زیر مجموعه حسن روحانی مورد فشار و اتهام قرار گرفتند مانند کابک خبیری که بارها احضار و بازجویی شد .

خانم صدیقه ببران که به دستور وزارت اطلاعات از ادامه کار در مرکز تحقیقات منع شد . همینطور برخی از کادرهای اداری مانند خانم خطیبی , خانم ساغرچی با فشار وزارت اطلاعات از ادامه همکاری بازماندند.

حتی سایت مرکز در بهمن 89 به خاطر انتشار برخی از گزارشهای راهبردی تولید شده , با دستور دادستانی به بهانه اینکه محرمانه هستند ؛ فیلتر شد .

اسفند 89 نیز وزارت اطلاعات به دستور احمدی نژاد ؛ همواره در حال القای ارتباط حسن روحانی و تیم او به کشورهای غرب و سازمانهای جاسوسی غرب بود . حملات در سایتهای رسمی و غیر رسمی حامی دولت به مرکز و تیم هسته ای همچنان ادامه داشت .

در همین راستا دکتر شاهین دادخواه مشاور حسن روحانی در شورای عالی امنیت ملی و عضو تیم مذاکره کننده در مذاکرات سه جانبه ایران – آمریکا – افغانستان و همینطور مذاکرات ایران – آمریکا – عراق و مشاور تیم مذاکره کننده هسته ای سابق در دی ماه 1389 به اتهام جاسوسی بازداشت کردند . وی 3 ماه را در سلول انفرادی و تحت بازجویی به سر می برد و پس از 17ماه از بازداشتگاههای وزارت اطلاعات به سازمان زندانها منتقل شد .

آقای دادخواه به جاسوسی برای اسرائیل متهم شد که بدون اثبات و ادله مناسب وی را به 7 سال زندان محکوم کردند . دو سال تعزیری و پنج سال تعلیقی . اما بطور ناگهانی در زمستان 91 قبل از اتمام دو سال حبس اولیه وی را بدون محاکمه و اعزام به دادگاه مجددا به اتهام اجتماع و تبانی به 5 سال حبس محکوم کردند . ظاهرا دادگاه او غیر علنی بوده است .

در خرداد 1390 دکتر رحمان قهرمان پور ؛ مدیر گروه خلع سلاح در معاونت پژوهشهای بین الملل مرکز فوق و مشاور شاهین دادخواه دستگیر شد . وی از جمله افرادی بود که قطعنامه های آژانس بین المللی انرژی اتمی را تحلیل و آثار و پیامدهای آن را پیش بینی می کرد . این تحلیل ها به عنوان گزارشهای راهبردی برای مقامات و مسوولان ارشد نظام ارسال می گردید.

دکتر رحمان قهرمان پور به 5 سال حبس محکوم گردید که 3 سال حبس قطعی و 3 سال حبس تعلیقی تعیین شده است . دکتر قهرمان پور علاوه بر فعالیت در مرکز , در دانشگاه نیز تدریس می کرد و از نخبگان رشته خود محسوب میشود.

در اواخر خرداد 1390 مهرداد سرجویی مسئول روابط عمومی مرکز تحقیقات استراتژیک و مسوول سایت اینترنتی مرکز بازداشت میشود . نهایتا پس از 5 ماه بازداشت در دادگاه وی را به اتهام مشابه به دادخواه و قهرمان پور و بدون ارائه هرگونه مدرک به همکاری با دول متخاصم بدون قید نام هیچ کشوری و بدون رعایت ضوابط به 10 سال زندان محکوم کردند . دادگاه تجدیدنظر نیز نهایتا تحت فشارهای وزارت اطلاعات حکم او را تایید کرد اما حکم او را به 3 سال حبس تعزیری و 7 سال تعلیقی تغییر داد.

علاوه بر افراد فوق دکتر محمود سریع القلم استاد برجسته دانشگاه و مشاور حسن روحانی , محمود واعظی معاون پژوهشهای سیاست خارجی , مرگز تحت امر روحانی , محمد حسین عادلی سفیر سابق ایران در کانادا و رئیس اسبق بانک مرکزی که با معاونت پژوهشهای اقتصادی مرکز و تیم روحانی  همکاری داشته است , بازجویی شده اند تا شاید بتوان به اینان نیز اتهام جاسوسی وارد کرد .

با یک محاسبه ساده می توان دریافت که موسویان , دادخواه , قهرمانپور و سرجویی به 33 سال زندان بخاطر همکاری با تیم روحانی محکوم شده اند . بر اساس اطلاعات بدست آمده در تمام بازجویی ها افراد مذکور بطور مستقیم و غیر مستقیم بحث ریاست جمهوری حسن روحانی و کاندیداتوری او مطرح شده است و از شواهد چنین بر می آید که این امر به یک کابوس برای احمدی نژاد تبدیل شده است و همینطور حامیان تندروی او .

شاهدان آگاه معتقدند تلاشهای انجام شده برای پرونده سازی و محکومیت همکاران و اطرافیان حسن روحانی , بخصوص حسین موسویان , شاهین دادخواه , رحمان قهرمان پور و مهرداد سرجویی که به زندان های تعزیری و تعلیقی محکوم شده اند که همگی به جز نفر آخر در بند 350 اوین هستند , برای آنست که اگر حسن روحانی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری بعدی د , از این پرونده ها و محکومیت های ناعادلانه و ساختگی برای جلوگیری از ورود او به انتخابات استفاده شود . زیرا رد صلاحیت او که عالی ترین پست های سیاسی  و امنیتی را داشته است توسط شورای نگهبان به صلاح نیست و ثانیا این احکام نیز می تواند دلایلی برای عدم احراز صلاحیت او قبل از کاندیداتوری باشد.

در حقیقت این پرونده ها کمک می کند تا تندروها بتوانند به رهبری چنین القا کنند که کاندیدا شدن او به صلاحش نیست .

بنابراین تا روشن شدن بحث کاندیداتوری و صلاحیت حسن روحانی ؛ دادخواه , قهرمانپور , سرجویی در حکم گروگان برای عدم احراز صلاحیت وی خواهند بود .

انتشار این نامه و نامه های پیشین , نه در حمایت و یا تایید احتمالی مواضع آن ؛ بلکه تنها تلاشی برای نشر افکار و نظرات  , به خصوص برای زندانیان سیاسی بوده است .

» کمپین صلح فعالان در تبعید » مسوولیتی در برابر محتوا ندارد . 

اخبار مرتبط:

توصیه های هسته ای دکتر شاهین دادخواه از اوین + عکس

نامه دوم مشاور پیشین امنیت ملی ایران از اوین : عملکرد دستگاههای امنیتی موجب تمسخر در منطقه و جهان است

39 نظر برای “شاهین دادخواه از اوین : 33 سال زندان تیم مذاکره کننده هسته ای ؛ گروگانگیری انتخاباتی بوده است

  1. این آقای نویسنده هنوز نمیدونه که روحانی مرداد 84 استعفا کرده و جاش رو به لاریجانی داده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

    • نویسنده نامه ؛ مشاور ارشد همین آقا هست . چطور ممکنه از تاریخ استعفا خبر نداشته باشه؟؟
      شما انگار از تیتر عبور نکردی دوست عزیز
      متن نامه را هم نگاهی مرقوم فرمایید

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s