رضوان مقدم در نشست جانبی 22 مین اجلاس شورای حقوق بشر از شکنجه زنان زندانی میگوید +ویدئو

Untitledفعالان در تبعید: روز جمعه  8 مارس, سومین نشست جانبی کارزار افشای  نقض حقوق بشر در ایران در شورای
حقوق بشر در شهر ژنو با موضوع ” وضعیت کودکان و زنان ”  برگذار شد.

خانم رضوان مقدم  یکی از سخنرانان این نشست  بود که در حضور دکتر احمد شهید ؛ گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران   برگذار می شد . وی که با موضوع «زنان در زندان » صحبت می کرد ؛ گفت : در بازداشتگاه‌‌‌ها و زندان‌‌‌های جمهوری اسلامی ایران ،زنان علاوه بر آن که همچون مردان مورد شکنجه و سرکوب قرار می‌‌گیرند , به دلیل جنسیت‌‌‌شان نیز مورد آزارهای جنسی مضاعف واقع می‌‌شوند.

متن سخنرانی خانم رضوان مقدم به شهر زیر است : 

در ابتدا روز جهانی زن را به همه زنان جهان و به ویژه زنانی که برای برابری خواهی , جان وتوان خود را سرمایه این راه کرده اند تبریک می گویم .روز جهانی زن فرصتی است تا توجه جهانیان روی  مسائل و مشکلات زنان  متمرکز شود .می خواهم از این فرصت استفاده کنم وبه عنوان زنی که زندان را تجربه کرده ام از مشکلات زنان زندانی با شما سخنی داشته باشم .

هم اکنون تعداد زیادی از زنان در حال سپری کردن دوران محکومیت خود در زندان مختلف ایران هستند.   روزنامه نگاران زن وکلا دانشجویان فعالان حقوق زن و یا زنانی که به دلیل عقاید  سیاسی ویا مذهبی خود مجبور به تحمل حبس شده اند , مانند زنان بهایی ویا زنانی که تغییر دین داده اند  .

در بازداشتگاه‌‌‌ها و زندان‌‌‌ها،زنان علاوه بر آن که همچون مردان مورد شکنجه و سرکوب قرار می‌‌گیرند به دلیل جنسیت‌‌‌شان نیز مورد آزارهای جنسی مضاعف واقع می‌‌شوند.

مایلم صحنه کوچکی از زندان را که خودم تجربه کرده ام به عنوان یک زن و به عنوان یک مادر بگویم تا بتوانید فضای زندان  زنان را کمی مجسم کنید. سال 1362 همراه همسرم و دخترم که هنوز نوازد بود بازداشت شدم به ما گفته شد فقط برای دو ساعت و چند سئوال مختصر باید همرا ه ما بیائید  به همین دلیل هم شیشه شیر و دوعدد پوشک بچه در ساک دستی گذاشتم  و دخترم را با همان لباسی که بر تن داشت بغل کردم . پسرم را که در  آن زمان 2سال  و6 ماهه بود در خانه پیش خواهرم گذاشتم .

ساعت وده ونیم شب بود  ان ها 6 نفر بودند که برای بازداشت ما آمده بودند. به من حتی فرصت تعویض لباس نمی دادند . وقتی برای تعویض لباس به اتاق خواب رفتم یکی از آقایان هم به دنبال من آمد. پس از انتقال ما به بازداشتگاه توحید «کمیته مشترک» ازصدای داد و فریاد و پرخاش ها دخترم که وحشت زده شده بود شدیدا گریه می کرد . زنی با چشم بند کمی آنطرف تر نشانده شده بود وخواست فرزند مرا آرام کند که ناگهان یکی ازهمان بازجوها با دمپایی پلاستیکی , چند ضربه  پی در پی به سرش کوبید و اورا متوجه کرد که این جا جای همدردی نیست!

همان شب به سلول انفرادی منتقل شدم.روزهای بعد هنگام بردن به دستشویی , زنان زیادی را در راهرو از زیر چشم بند دیدم که روی پتو با چشم بند دراز کشید بودند ودر بالای سر غالب آن ها کاسه هایی بود که در آن شیر بود. اینها زنانی بودند که فرزندان شیر خواره داشتند و به این امید که به زودی آزاد می شوند شیرخودرا می دوشیدند که شیرشان خشک نشود و بتوانند پس از آزادی به بچه خود شیر بدهند.

در سلول مجاور من پروین مدرس بود که بسیار سخت شکنجه شده بود و قادر به مواظبت از دختر 8 ماهه اش نبود .در سلول دیگری گیتی با پسر سه ساله اش بود که هر روز غروب با صدای بلند گریه می کرد و از مادرش می خواست که به خانه خودشان بروند .

زنان باردار بسیاری بودند که در سلول های زندان در انتظار تولد فرزند خود بودند.  با صدای گریه نوازدی می فهمیدیم که فرزند یکی دیگر از زنان زندانی به دنیا امده است . این صحنه ها گرچه در طول 34سال حکومت جمهوری اسلامی در ایران افت وخیز داشته اما تداوم داشته است  .

آزار زنان  زندانی از طریق آزار فرزندانشان نیز فشاری مضاعف است .نمونه اخیر ممنوع الخروج کردن مهرآوه دختر 12 ساله نسرین ستوده است که حکم ممنوع الخروجی او صادر شده بود و نسرین مجبور شد تا پای جان برای لغو این حکم ایستادگی کند.

زندانیان بسیاری مجبورند فرزندان خود را در زندان نگهداری کنند که این ستم و مجازات مضاعف برای زندانی است.علاوه بر این، شرایط زندان به کودکان خردسالی که همراه مادر خود در زندان هستند تحمیل می شود.به عنوان نمونه  ماموران اداره اطلاعات سمنان28 آذر ماه سال1391(18 دسامبر 2012) به منزل ندا مجیدی شهروند بهایی ساکن سنگسر (از توابع سمنان) مراجعه کرده و نامبرده را همراه کودک شیرخواره ۹ ماهه اش بنام «سورنا» جهت گذراندن محکومیت شش ماهه به زندان سمنان منتقل نمودند.

ترانه ترابی , شهروند بهایی ساکن سمنان  نیز در 22 سپتامبر 2012 با کودک 3 ماهه خود  بازداشت و به زندان برده  شده تا دوران محکومیت خودرا آغاز کند . حکم خانم ترابی از 5 سال و 10 ماه بود که  در دادگاه تجدید نظر به  دو سال و نیم زندان کاهش یافت . او در حال حاضر دوران محکومیت خود را با نوزاد پسرش » ارمان»می گذراند . با توجه به شرایط نامناسب و غیربهداشتی  ، فرزند او مبتلا به بیماری ریوی شد.

معصومه یاوری، خانه دار – مادر 2 کودک، 4 و 11ساله است  او یک معترض علیه تقلب در انتخابات ریاست جمهوری است که در شعبه 28 دادگاه انقلاب در زندان رجایی شهر به هفت سال زندان محکوم شده است. در مورد زندانیان عادی نیز مرکز اصلاح و تربیت برای دختران متهم به جرائم مختلف وجود ندارد.یکی از فعالان مدنی که خود مدتی در زندان قم زندانی بود می گوید:» من در طول 6 ماه سپری کردن در زندان شاهد زندگی دختران 11-18 ساله در کنار دیگران زنان بزرگسال بوده ام. بارها شاهد سوءاستفاده جنسی وکار یدی از این دختران توسط دیگر زندانیان بزرگسال در زندان بوده ام. شاهد وحشت دختران نوجوان از فضای زندان و زنان بزرگسال و کتک خوردن انها توسط دیگر زندانیان بوده ام.»

علاوه بر موارد ذکر شده .تاکنون گزارشات متعدد ی از تجاوز به زندانیان زن توسط افرادی که خود مورد تجاوز قرار گرفته اند ارائه شده .در اعتراض به انتخابات 1388(2009) صد ها زن بازداشت و روانه زندان ها شدند . تنها در فاصله خرداد تا اسفند 88 (جون 2009 تا مارس 2010)بیش از 50 تن ازفعالان شناخته شده جنبش زنان بازداشت شدند . شماری از زنان زندانی به دلیل شرایط زندان سلامتی خود را از دست دادند .برخی از زنان همچون زهرا کاظمی و زهرا بنی یعقوب در مدت کوتاهی پس از بازداشت به دلیل شکنجه کشته شدند.

برخی مانند شیرین علم هولی وزهرا بهرامی به جوخه اعدام سپرده شدند .برای بسیاری احکام طولانی مدت مدت و محرومیت از کار و حرفه صادر شده است . برخی چون زهرا رهنورد در حبس خانگی  اند .این ها همه نشان می دهد که برای زنان در حبس و شکنجه وزندان نه تنها چیزی کم نگذاشته اند بلکه ستمی مضاعف به زنان روا داشته شده .

رضوان مقدم 8 مارس 2013

Advertisements

1 نظر برای “رضوان مقدم در نشست جانبی 22 مین اجلاس شورای حقوق بشر از شکنجه زنان زندانی میگوید +ویدئو

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s