نامه دوم مشاور پیشین امنیت ملی ایران از اوین : عملکرد دستگاههای امنیتی موجب تمسخر در منطقه و جهان است

شهابی 004فعالان در تبعید: آزادی متبوبالوک و دستگیری سردار مدحی تبلیغاتی و موجب تمسخر سیستمهای امنیتی منطقه و جهان است.

این چکیده نامه دوم دکتر شاهین دادخواه ؛ مشاور سابق شورای عالی امنیت ملی و از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای به  ریاست حسن روحانی است .

وی که در 24 بهمن سال 1390 در شعبه 26 به ریاست قاضی پیرعباسی به اتهام ”همکاری با دول متخاصم” به 7 سال زندان محکوم شد ؛ اخیرا با نگارش دو نامه که نسخه اصلی آن در اختیار ” کمپین صلح فعالان در تبعید ” برای انتشار , قرار گرفته ؛ و در نامه دوم که به بررسی شیوه تبلیغاتی رژیم در کشف , معرفی و نهایتا آزادی جاسوس توسط نهادهای اطلاعاتی ایران و ناکارآمدی سیستم امنیتی ایران می پردازد و در در این نوشتار اشاراتی متبوبالوک تبعه کشور اسلواکی , امیر میرزایی حکمتی و سردار مدحی و .. دارد .

متن کامل نامه دوم دکتر شاهین دادخواه در رابطه با مذاکرات هسته ای به شرح زیر است :

متبوبالوک تبعه کشور اسلواکی سه شنبه گذشته مورخ 18/11/91 از زندان آزاد شد و به فاصله کمی نیز ایران را ترک کرد. وی اخیرا در تلویزیون ایران طی یکسری اعترافات تصویری گفته بود که برای سرویس های امنیتی انگلستان و آمریکا کار میکرده است .

آزادی بسیار زودهنگام او که پس از ملاقات با کاردار سفارت اسلواکی در تهران صورت گرفت و حتی قبل از رفتن او به دادگاه انجام شده بود , باعث تعجب بسیاری از افکار عمومی و اذهان پرسشگر شد .

سال گذشته نیز امیر میرزایی حکمتی متهم به جاسوسی شد و طی یک برنامه تلویزیونی به اقدامات خود اعتراف کرده بود . وی سپس در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران به اعدام محکوم شد و بعد حکم او به 10 سال حبس تغییر یافت.

از منظر دیگر محمد رضا مدحی یک نمونه معکوس است . او که در سال قبل گفته شد به عنوان یک عنصر اطلاعاتی ایران در بین مخالفان جمهوری اسلامی نفوذ کرده بود و حتی توانسته بود تا وزیر خارجه آمریکا را هم فریب بدهد , اینک به اتهام جاسوسی در بازداشتگاه 240 وزارت اطلاعات میباشد.

به نظر بسیاری از کارشناسان مسائل امنیتی این موارد و نمونه های مشابه آن که در سالهای اخیر تکرار شده اند , پیش از آنکه یک اقدام و کشف امنیتی باشند , یک پروژه تبلیغاتی بوده اند . پرونده ای برای پیگیری اهداف سیاسی به نفع جناحهای سیاسی.

سوالی که نزد بخش مهمی از افکار عمومی پس از اتهام اولیه جاسوسی و حکم نهایی یا آزادی متهم مانند بالوک مطرح میشود آنست که اگر واقعا این افراد جاسوس هستند ؛ چرا احکام سنگین بدوی انها , نهایتا به احکام سبکتر و آزادی تغییر می کند؟

واقعیت آنست که سرویس های امنیتی کشورمان طی سالهای اخیر به خاطر مدیریت ناکارآمد بر این مجموعه ها و انتصابات سیاسی مدیران داخلی آن کارائی لازم و حساسیت ضروری خود به تهدیدات و تحرکات واقعی دشمن را از دست داده اند.

در اصل باید گفت که جاسوس واقعی به بیش از هر چیز می آموزد که چگونه خود را استتار کند تا شناسایی نشود. اما اگر شناسایی شد نیز سرویس های امنیتی او را برای اهداف خود جذب یا به نحوی از او استفاده می کنند.

و آخرین کاربرد آن معرفی در رسانه های گروهی است که نهایتا می تواند کاربرد مبادله با افراد مورد نظر آن کشور را داشته باشد.

نکته جالب دیگر در این خصوص آنست که عوامل ترور دانشمندان هسته ای هنوز شناسایی نشده اند . و حتی مجید جمالی فشی هم که به عنوان بمب گذار معرفی شده , یک عامل جز و غیر مهم بود که از او به عنوان یک پروژه تبلیغاتی استفاده شد . ولی سایر عوامل ترور مسعود علی محمدی و دیگر دانشمندان هسته ای هنوز شناسایی نشده اند.

علت اصلی این افت و ناکارآمدی آنست که دستگاههای امنیتی کشور تابع مطامع و اهداف و منابع جناحهای سیاسی شده اند. معاونین و مدیران ارشد امنیتی بر اساس گرایشهای سیاسی انتخاب میشوند و برای دستیابی به این مقصود ناچار نیروهای حرفه ای مخالف این فرایند برکنار و افراد کم تجربه و بعضا آماتور که مطیع مدیران سیاسی جدید هستند به کار گمارده شده اند . این واقعیت تلخ انکار ناپذیر است که طی سالهای اخیر بسیاری از معاونین و مدیران وزارت اطلاعات با تکیه بر ظرفیت و منافع سیاسی انتخاب شده اند.

متاسفانه یا خوشبختانه باید بگویم که قبلا من و برخی از همکارانم نسبت به این امر و پیامدهای آن هشدار داده بودیم . و اینک نیز به سبب تعهدات خود از افشا همه اطلاعات معذورم. اما بی شک اساس بخشی از تشکیلات پرونده و محکومیت های امروز من به سبب همین هشدارها و ابراز نگرانی هاست .

واقعیت آنست که از سال 84 با تشکیل دولت نهم و دهم , گروهها و جناحهای سیاسی حاکم تلاش کردند تا سرویس های امنیتی کشور را تابع اهداف و منافع سیاسی خود کنند.

به این ترتیب رفته رفته استقلال و حساسیت های لازم برای سرویس های امنیتی از دست رفت و اینک این مجموعه به کارگزاران این جناح سیاسی تبدیل شده اند . اما نتیجه این روند خطرناک انست که امنیت و منافع ملی را قربانگاه منافع حزبی و جناحی میبرد.

در حالیکه منافع ملی باید مستقل از اهداف جناحهای سیاسی تعریف شود و همه ارکان یک حاکمیت اعم از جناحهای سیاسی و سرویسهای امنیتی باید برای تحقق آن اهداف تلاش کنند.

پیامد خطرناک دیگر این روند آنست که این اقدامات نمایشی و جناحی باعث تمسخر سرویسهای امنیتی کشور در دنیای کوچک سرویس های امنیتی منطقه و جهان میشود . اما پیامد نهایی این فرایند از دست رفتن پرستیژ بین المللی , امنیت ملی کشور خواهد بود . لطمه ای که به سادگی و شاید هرگز قابل جبران نباشد.

دکتر شاهین دادخواه

مشاور سابق شورای امنیت ملی

شهابی 004

:نامه اول دکتر شاهین دادخواه 

توصیه های هسته ای دکتر شاهین دادخواه از اوین + عکس

 

41 نظر برای “نامه دوم مشاور پیشین امنیت ملی ایران از اوین : عملکرد دستگاههای امنیتی موجب تمسخر در منطقه و جهان است

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s