واکنش نماینده زرتشتیان در مجلس به مصباح یزدی: ما آتش پرست نیستیم

n00060380-bفعالان در تبعید :  دکتر «اسفندیار اختیاری» نماینده زرتشتیان ایران در مجلس در واکنش به توهین آیت الله مصباح یزدی به زرتشتیان ؛ در نامه‏ای به دفتر وی مراتب انتقاد خود و جامعه زرتشتیان ساکن در ایران را ابراز کرد.  

بنا بر گزارش  کمپین صلح فعالان در تبعید و به نقل از «شرق» ؛آیت الله مصباح یزدی پیشتر گفته بود : نباید به آتش‌پرستی پدران خود افتخار کنیم، چرا که آن فضیلتی نیست، باید به ایران به دلیل منسوب بودن به اهل‌بیت افتخار کنیم.

سخنان مصباح یزدی، به ویژه آنجا که به موضوع «آتش‌پرستی پدران» اشاره کرده، با موجی از دلخوری‌ها در جامعه زرتشتی ایران همراه شده و در همین رابطه دکتر اسفندیار اختیاری طی نامه ای به دفتر آیت الله مصباح نوشت : «منسوب کردن پدران خود، به آتش‌پرستی موجب آزردگی ایرانیان شده چرا که بر هیچکس پوشیده نیست که ایرانیان در درازنای تاریخ هماره یکتاپرست و پرستنده خداوند یکتا بوده‌اند.

متن کامل این نامه بدین شرح است

به نام دانای یزرگ هستی بخش

جناب آقای آیت الله محمد تقی مصباح یزدی
نماینده محترم مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری

با درود فراوان

احتراما، بدینوسیله ضمن انتقاد معنادار به سخنان اخیر جنابعالی در مجتمع فرهنگی یاوران مهدی(عج) و منسوب کردن “پدران خود به آتش پرستی” که سبب آزرده خاطر شدن ایرانیان شده است، یادآوری می نمایم. افتخار ایرانیان این است که در درازنای تاریخ یکتاپرست و پرستنده خداوند یکتا و بی همتا بوده اند. ایرانیان همچنین بر اساس آموزه های الهی خود، ارزش های انسانی و انسانیت را نیز همواره در سرلوحه کاری خود قرار داده اند.

در تاریخ یک کشور فرازها و فرودهایی وجود داشته که خوشبختانه در این کشور اهورایی سهم افتخارات در تمدن سازی، بسیار بیش از دیگر سهم های آن بوده است. ایرانیان با کشف و شناختن آتش، این فروغ اهورایی و عنصر با ارزش، آغاز کننده عصر تمدن و پدید آورنده تحولات عظیم در زندگی بشر بوده اند و با نگهداری، آن را به جهانیان عرضه کردند که این یک افتخار غیر قابل انکار ایرانیان است.

همانگونه که جنابعالی در سخنان خود به خوبی بیان داشته اید “نباید هر هدفی را با هر وسیله ای بدست آورد” و اینجانب نیز به آن باور دارم. در شرایطی کنونی کشور، همه گروه ها، ادیان، اقوام و نژادها نیاز به همدلی و همراهی دارند، نکته ای که بارها در سخنان ارزشمند مقام معظم رهبری نیز بدان تاکید شده است. اینگونه اظهار نظرها که شائبه رسیدن به اهداف سیاسی خاص را در بر دارد و در این راه بدیهیات تاریخ این کشور پرافتخار را به زیر سئوال می برد، به هیچ عنوان به صلاح نمی باشد.

با سپاس
دکتر اسفندیار اختیاری
نماینده ایرانیان زرتشتی

Advertisements

11 نظر برای “واکنش نماینده زرتشتیان در مجلس به مصباح یزدی: ما آتش پرست نیستیم

 1. نظر من البته صد در صد به حضرت آیت الله نزدیک تر است، آتش پرست بودن پدرانمان افتخاری ندارد ما باید به حماقت خودمان افتخار کنیم

 2. ای مصباح مگر اجداد اعراب مسلمان، بت پرست و حتا بی اعتقاد به خدا نبودند؟ آیا آنها که مسلمان شدند، پدران خود را مانند تو نفی کردند؟ مگر پیامبر را تا آخر عمرش محمدبن عبدالله خطاب نمی کردند؟ مگر پدر او مسلمان بود؟ پدرش که پیش از اسلام درگذشته بود، سهل است، حتا همان عموهایش هم بعد از اسلام محمد، اسلام نیاوردند و حتی پدر علی بدون آنکه اسلام بیاورد از دنیا رفت. عباس عموی دیگر پیامبرنیز. آیا پیامبر که خود آورنده اسلام بود یکبار دریکی از حدیث ها و نقل قول ها شنیده ای و شنیده ایم که پدر یا عمو هایش را یا پدر بزرگش را یا حتا دایی خدیجه را که مثل پدری برای همسرش بود، سبی کرده و مثل تو دشنام داده باشد و توصیه کند آنها را فراموش کنید؟ زیرا آنها بت پرست بودند و بت های کعبه را سجده می کردند؟ ما ایرانی ها چرا این اندازه افراط تفریطی هستیم؟ مثلا همین حجتی کرمانی که از قرار پدربزرگش زرتشتی بوده، یا چه میدانم عسگراولادی مسلمان اصل یا احمدی نژاد که شایع است پدر یا پدربزرگشان یهودی بوده اند، باید ازپدران خود رویگران شوند؟همان حجتی کرمانی را درنظر بگیر اگر روزی بشنوی که او به اجداد خود بد وبیراه میگوید واقعا احترامت نسبت به او ازبین نخواهد رفت؟ والله اگر غیرت داشته باشی و یک رگ در تمام بدنت باشد، باید از او رویگران شوی. توهرقدر هم خودت را به اعراب و مسلمانان بچسبانی، بالاخره ریشه ایرانی بودن خودت را که نمی توانی انکار کنی. افتخار بسیار بزرگی است که ما ایرانی بوده ایم و زرتشتی و ایرانی هستیم و حق است اگر احترام کامل زرتشتیان را نگهداریم که آنها صاحبان اصلی سرزمین ما هستند و هزاران سال این مملکت را از یورش دشمنان حفظ کرده اند. اتفاقا کوتاهی آنان همان زمانی بود که گول وعده و وعید های مسلمانان را که می گفتند سید قریشی و غلام حبشی دراسلام برادرند، خوردند و در مقابل حمله اعراب تا آخرین قطره خون خود مقاومت نکردند که حالا نتیجه اش توهستی که به اجداد ما توهین می کنی. من پدر شما را می شناختم، برادر شما را هم میشناختم. آدمهای موجه و سربزیر و نجیبی بودند و برخلاف تو، ازدسترنج کارخود و نان حلال، زندگی خویش را میگرداندند. اما فرض کنیم پدرشما چاقوکش هم بوده باشد، باز کسی حق ندارد در مقابل شما به پدرتان توهین کند و شما هم ساکت بنشینی که خوب قاتل که دفاع کردن ندارد. تازه پدران ما آدمهای بسیار نجیب و شجاع و قهرمانانی بودند که مملکت ما را هزاران سال از یورش افرادی مثل تو حفظ کردند. تازه با کوچک کردن پیشینه ایرانیان فکر میکنی اسلام را بزرگ خواهی کرد؟ واقعا شرم آور است آقای گیوه چی یزدی
  سخن آخرم به عنوان نصیحتی است به شما آقای گیوه چی، هرگز به تاریخ و فرهنگ ایرانیان و پیشینه آنان بی احترامی نکن وگرنه درتاریخ ایران زمین، نام هرکس که گرد این کارها کشته و از اجداد ما بدگویی کرده است همواره به عنوان دشمن ایران و ایرانیان باقی مانده وسبب خفت و سرافکندگی احفادش تا ابد شده است.

 3. جناب اسفندیار اختیاری
  گاهی اوقات، بد دفاع کردن، بدتر از دفاع نکردن است. ما ایرانیان، نه آتش پرست بوده ایم و نه یکتا پرست! ما فقط آدم بوده ایم و آدمهای خوب و متمدنی هم بوده ایم. ما معلمی بنام زرتشت داشته ایم که خود را پیامبر نمی دانسته است! و آموزه های اخلاقی او بر پایۀ گفتار نیک و پندار نیک و کردار نیک، توانسته بود در دوران بربریت و وحشی گری بشر، از ما آدمهای خوبی بسازد. چیزی که با ورود اعراب مسلمان، رو به اضمحلال رفت تا آنجا که پس از هزار و چهارصد سال، فرزندان زرتشت بزرگ، به نکبتی که گرفتار آنند، افتخار می کنند!!! جنابعالی اگر در برابر این تخم عرب وطن فروش ( مصباح ) سکوت می کردید، پسندیده تر بود. حتما می دانید که جواب ابلهان خاموشی است…

 4. نگه کرد هوشنگ باهوش و سنگ
  گرفتش یکی سنگ و شد تیزچنگ

  به زور کیانی رهانید دست
  جهانسوز مار از جهانجوی جست

  برآمد به سنگ گران سنگ خرد
  همان و همین سنگ بشکست گرد

  فروغی پدید آمد از هر دو سنگ
  دل سنگ گشت از فروغ آذرنگ

  نشد مار کشته ولیکن ز راز
  ازین طبع سنگ آتش آمد فراز

  جهاندار پیش جهان آفرین
  نیایش همی کرد و خواند آفرین

  که او را فروغی چنین هدیه داد
  همین آتش آنگاه قبله نهاد

  بگفتا فروغیست این ایزدی
  پرستید باید اگر بخردی

  شب آمد برافروخت آتش چو کوه
  همان شاه در گرد او با گروه

  یکی جشن کرد آن شب و باده خورد
  سده نام آن جشن فرخنده کرد

  ز هوشنگ ماند این سده یادگار
  بسی باد چون او دگر شهریار

  کز آباد کردن جهان شاد کرد
  جهانی به نیکی ازو یاد کرد

  http://ganjoor.net/ferdousi/shahname/hushang/sh2/

 5. با 2رود وسپاس از شما با عرض پوزش مرتیکه تمساح یزدی بی ناموس تازی ولواط کار که توحیضیه ترتیب همدیگرو میدن درسرزمین اهورایی کثافت های بی ناموس ونوکرهای اسراییل ماهیت شماها فاش شده کوروش بزرگ از زمانی که یهودی هارو نجات داد دسیسه وتوطئه ها شروع شد وکشورم پرشیا بعد از 2557 سال مستعمره اسراییل هست وهم چنین دی کثیف اسحال توسط سلمان فارسی بی ناموس ساخته شده وتازی نامه به دست همین کثافت مادر به خطا نوشته شده

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s