اصلاح طلبی یا اصلاحِ مطالبات ؛ مسأله این است

:محمد الموتی
اصلاح طلبان – در هر جامعه ای – واقعا آیا اصلاح طلبند یا در کارِ اصلاحِ « طلب » ها هستند؟
بدیهی است که ملزومات « اصلاح طلبی » با ملزومات « اصلاح کردن طلب ها و خواست ها » کاملا متفاوت است

در اولی، شما به دنبال تغییر هرچه سودمندتر و نو به نو شدن مدام هستید و بر هیچ قالب، شکل و احساسی، تعصب ندارید؛ یعنی دقیقا همان کاری که دموکراسی هم تجویز می کند.
در دومی اما، شما نمی خواهید قالب و شکل را تغییر دهید و تنها، در پی بزک کردن یک بیمار لاعلاج هستید پس تنها راه حل تان این می شود که مطالبات تحول خواه موجود در فضای جامعه را اصلاح کنید تا حداقل، آسیب وارده به این بیمار را کمتر کنید.
با این حساب اگر عبارت « اصلاح طلب » را « اصلاح ِ طلب » بخوانیم ؛این سؤال را نیز می توان مطرح نمود که تلاش برای اصلاح کردن طلب های چه حوزه ای، مدنظر اینان بوده و هست؟؟ حکومت یا مردم؟ یا هر دو؟
به نظر می رسد « اصلاح طلب » بودن، جز با تلاش جهت اصلاح و تغییر خواست ها، آرزوها و طلب های عموما نادرست و ویرانگر حکومت، به دست نمی آید؛ و این، با نشستن و منتظر دعوت حکومت بودن و پهن کردن فرش قرمز برای اصلاح طلبان توسط حکومت ها، منافات دارد.
فکر کنم بیش و پیش از هر آسیبی، این نگاه، غیر اخلاقی است که : چون نمی توان حکومت را آنگونه که مردم می خواهند، اصلاح کرد، پس بیاییم و سطح مطالبات را تغییر و تخفیف داده و آرزوها را کوچک کنیم. ( یعنی مثلا نگوییم که سیستم ولایت فقیه را نمی خواهیم بلکه مردم را راضی کنیم که یک ولی فقیه صالح هم چیز بدی نمی تواند باشد؛ بیایید و آن را با ما امتحان کنید ) ….. این نگاه، غیر مسؤولانه هم هست. خمودگی و گوشه نشینی را ترویج می کند و جامعه را از شور، دور می سازد.
تا نظر شما چه باشد!؟

3 نظر برای “اصلاح طلبی یا اصلاحِ مطالبات ؛ مسأله این است

 1. در پشت پرده جشن تولد خاتمی چه خبر بود؟!
  خاتمی برای حفظ نظام وارد می شود!
  در این حیص و بیص دلار 4 هزاری و فروپاشی اجتماعی و اقتصادی کشور وخطر جنگ و حتی تجزیه ایران, خاتمی و شرکاء ! تصمیم گرفتند چاره ای برای نجات ایران بیاندیشند. پس قرار بر گرفتن جشن تولد شد! شیشصد نفر از فک و فامیل و دوست و آشنا و همسایه و مدیران اسبق و مدیران آینده! هم نامه تبریکی نوشتند در ادامه همان لوس بازی های همیشگی!
  در این نان نامه! و همچنین فیلم همراه آن بگونه ای قضایا منعکس شده که گویی مردم ایران اصولا تا قبل از خاتمی با کتاب و کتابخوانی آشنایی نداشته اند و اصلا اهل سینما نبوده اند و با آمدن خاتمی و انتشار ده بیست جلد کتاب نفیس! از این رو به آن رو شدند! در این نامه ادعا می شود ایشان اصطلاحاتی را در جامعه ایران رواج داده که مخ ایرانیان از آن سوت کشیده است . اصطلاحاتی مانند مردم سالاری دینی و جامعه مدینه النبی و بافته هایی که هر کدام تضاد های بزرگی در درون معنای لغوی خود دارند! و از همه بزرگتر ادعا می کنند که ایشان برای مردم ایران فرهنگ سازی کرده است!! یعنی این مردم حتی فرهنگ نداشته اند! یعنی حافظ و سعدی و نظامی و فردوسی و 4 هزار سال فرهنگ ایرانی ,پشم! و همه اینها در سایه مجوز چاپ چار تا کتاب نفیس حاصل آمده و دو تا فیلم پر از سانسور!
  گربه محض رضای خدا موش نمی گیرد! ششصد نفر هم یکمرتبه یادشان نیافتاده که تولد فلانی است و یک فیلم پر سوز و گداز و تار و کمونچه هم بلافاصله پخش بشود از همان نامه! حقیقت این است که اصلاح طلبان بد جوری دلشان تنگ پست ریاست جمهوری شده است. پست ریاست جمهوری یعنی حداقل 10 هزار پست مدیریت چرب و شیرین! پس بنا گذاشتند که اگر این چاه به آب نمی رسد به نان که می رسد! مایه اش چهارتا عکس گل بدست آقاست با یک لبخند نمکین! یا تسلیت ایشان به مربی تیم فوتبال استقلال برای فوت مادر گرامیشان! پس باز دو باره خواستند از حافظه ضعیف تاریخی این ملت سو استفاده کنند و با یک مشت عکس گل و شمع و پروانه وکیک تولد دوباره زمینه را برای حضور خاتمی آماده کنند و ایشان هم از جانب ملت از رهبرعذر خواهی کند! و ای یار مبارک بادا بدو بدو یار بادا! گور بابای ملت!

  این نامه قبل از هر چیز نشان از بد سلیقگی طراحان آن دارد . درست در روزهایی که هموطنان ما در پی یک لقمه نان آغشته بخون هستند و دلار چهار هزار شده و بقول معروف چنان هرج و مرجی شده که سگ صاحابش را نمی شناسد! و خطر قحطی و جنگ کشور را تهدید می کند بجای همدردی با مردم , ناگهان شیشصد بچه مثبت جمع شده و جشن تولد گرفته اند برای کسی که نقش او در فاجعه ای که با آن روبرو هستیم غیر قابل انکار است! نامه ای می نویسند که به شاه می گوید زکی!آیا خجالت نمی کشند از مردم سوریه و لیبی و مصر و … ایا اینقدر خوش باورند که این دفعه هم در انتخابات تقلب نخواهد شد؟!! آیا اصلا روند سریع تحولات منطقه اجازه انجام چنین پروسه طولانی از عوامفریبی را به آنها خواهد داد؟! نتیجه چه خواهد بود. روشن است در صورت موفقیت این طرح , مجددا 6 ماه دیگر مردم سرگرم انتخاب آقای خاتمی خواهند بود و بعد هم تقلب و دیگر هیچ! مردم ایران باید درسی به او بدهند تا هیچ سیاستمداری جرات نکند تا با استفاده از احساسات و عواطفشان, باآنها بازی بکند!

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s